Anasayfa / Girişimcilik / Girişimci ve Girişimcilik

Girişimci ve Girişimcilik

• Girişimci Kimdir?

Girişimci olmak için ille de bir fikri hayata geçirmeniz gerekmemektedir. Hayal kurabiliyorsanız siz de bir girişimcisiniz diyebiliriz. Einstein’ın da dediği gibi “Düş gücüne sahip olmak, bilgi sahibi olmaktan çok daha önemlidir!” Dün hayal olan ve bugün gerçekleşen her şey gibi, bugün hayal olan yarın gerçekleşecektir. Yeter ki sorunlarımıza, ihtiyaçlarımıza yönelik hayaller kuralım. Akabinde sıkı bir çalışma disiplini ile bunu somuta dökmeye gayret edelim.

• Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, hayatın ta kendisidir. Girişimciliğin içinde risk, kaybetmek, kazanmak, yok olmak, var olmak, acı ve tatlı vardır. Eğer kendinize gerçekten inanıyorsanız, kayıp sandığınız veya kaybettiğiniz ne var ise vazgeçmemek ve umudunuzu kaybetmemek koşuluyla bunlar, sizin hedefinize giden yolculuğunuzdaki basamaklarınızdır.

Büyüklerimiz, çevremizdekiler genel anlamda bizlere “işin sağlam olsun, riskten uzak kal, sırtını devlete daya” gibi kalıplaşmış ve kendine olan inancını yitirmiş tavsiyelerde bulunurlar. Böyle bir önerme, benim fikrimce kesinlikle yanlıştır. Elbette ki her şey de olduğu gibi ölçüsünü doğru olarak ayarladığımızda hiçbir sorun yoktur. Eğer güvenimizi kaybetmemize ve her zaman hayatta olanları, ‘izleyenler’ tarafında kalmamıza neden olacak bu sözlere kulak verirsek hiçbir şekilde gelişemeyeceğiz.

Faaliyet gösterdiğim bir sektörden örnek verecek olursam, Matt Mullenweg herkesin kendisi için kişisel bir web sitesine sahip olacağını hayal etmeseydi ve bunu gerçekleştirmeseydi sizce nasıl olurdu? Düşünsenize, web sitesi açmanız için gerçek anlamda html, css, javascript vb. kodlamalara hâkim olmanız gerekecekti. Bir içerik yönetim sistemi olan WordPress’i geliştirerek kod bilgisi gerekmeden internette herkesin mülkü olmasına olanak sağlamıştır.

girişimci nasıl olunur,

Peki Tesla? Ya da Elon Musk? Bu dâhilerin neler yaptıklarını hepimiz az çok bilmekteyiz, gündemden takip etmekteyiz. Dünyayı değiştirenler, önce hayal kuran ardından da harekete geçenlerdir.

Adını tarihe yazdıranların yanı sıra bir de herkesin bilmediği girişimciler vardır. Bu kişiler ailenizden, arkadaşlarınızdan, çevrenizden herhangi bir tanıdığınız olabilir. Tanıdığım birçok girişimci ve öğrenci kardeşim var. Tanımadıkları arkadaşları için kampanya başlatan, bunun için sosyal medyayı yetkin olarak kullanan öğrenci kardeşlerimiz. Girişimcilik her yönüyle, her kitleye hitap etmektedir.

• Girişimci olunur mu doğulur mu?

Girişimcilik ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de, bunun doğuştan gelen bir yetenek mi olduğu yoksa sonradan insanın kendisini geliştirmesiyle edinilebilir mi? Bunun cevabı zaten soruda mevcut. Girişimci doğmak diye bir terimin olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü insanın büyüdüğü, yetiştiği çevre çok önemli bir etken olduğundan bu özelliği belirleyen sizin DNA’nızdaki kodlar olamaz. Girişimci insan, her bakımıyla gelişime açık olan, kendine yaptığı yatırımın her yatırımdan daha üstün ve önemli olduğunun farkında olan kimsedir. Dolayısıyla girişimci olunur.

• Girişimci olmak için ne yapmalı?

İlk kural, pes etmemek. Hangi sektörde, hangi yaşta, hangi konumda olursanız olun emellerinizden asla vazgeçmemelisiniz. Diğer tüm kuralları uygulasanızda takdir edersiniz ki pes ettiğiniz zaman hiçbir şeyin anlamı kalmayacaktır ve belki de 1000. denemeden sonra ki 1001. denemenizde sonuca ulaşabileceğinizi hiçbir zaman bilemeyeceksiniz.

Araştırmacı olmak bu işin atar damarıdır. Araştırmacı kimse, insanlığa, bilime ve kendisine önem veren kimsedir. Kendisine önem veren ise gelişimini 2. planda tutacak değildir. Çünkü bilir ki, ortaya çıkaracağı herhangi bir ürün, hizmet dünyayı değiştirebilir. En azından kendinin ve yakınlarının dünyasını değiştirebileceğini bilir.

Kitap okumalısınız. Araştırmacı bir karaktere sahip olabilirsiniz veya bunun için çaba sarf ediyor da olabilirsiniz. Kitap okumak beyni güçlendirmenin yanı sıra Alzheimer, bunama, psikolojik etmenler açısından da altından değerli bir faaliyettir. Bir nevi, beyniniz için spor niteliğindedir. Kesinlikle alışkanlık haline getirilmelidir. Günde 30 dakika kitap okuyan kimse, hayatında yaşayacağı değişiklikleri, aydınlanmayı inkâr edemeyecektir. Ufkunuzu genişletin.

girişimcilik nedir,

• Girişimciyim fakat sermayem yok?

Girişimci kimsenin bahanesi yoktur, çözümü vardır ve sermaye konusu bazı durumlar haricinde kesinlikle bir mazaret olamaz. Her zaman söylediğim gibi artık İnternet Dünyası’ndayız ve bu dünyada cebinizi yakacak yüksek meblağlara ihtiyaç yoktur. Eskiden bir iş kurmak için çok fazla zaman ve para harcamanız gerekiyordu ama artık bilgisayarınız ve internet bağlantınız sizlere yetecektir. Kendinize bir web sitesi veyahut en basitinden sadece sosyal medya hesabı açarak ve bu hesap üzerinde sunduğunuz hizmetin, ürünün görselini paylaşıp gerekli açıklama ile potansiyel müşterilerinize erişmeniz çok çok daha kolay. Bu bir girişimci için söylenecek en son sözlerden biri olmakla birlikte umudunu kaybedip, tembelliğine sığınmanın başka bir yoludur.

• Girdiğim işte dikiş tutturamıyorum

Girdiğiniz işte başarılı olamamış olabilirsiniz. Bunun en temel ve olası 2 büyük nedeni vardır. Birincisi gerekli analizleri yapmadan ve bilgi sahibi olmadığınız bir sektörde işe atılmak. İkincisi ise pazarlama yapmamak veya bu konuda eksik kalmak. Dolayısıyla seçtiğiniz kategori, bulunduğunuz sektör sizi yansıtabilsin. En önemlisi ise, sevdiğiniz ve bildiğiniz işi yapın. Aksi takdirde bu olaydan zararlı çıkan maalesef sizler olursunuz. Kendinize hedefler koyun ve bu hedeflerinizi elinizden geldiğince küçük parçalara bölün. Demek istediğim, 1 ayın sonunda ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz varsa, bu planı 30 parçaya bölün ve günlük hedefler hâline getirmeye gayret gösterin. Günün sonunda belirlemiş olduğunuz hedef kotasını doldurduğunuzda hem psikolojik olarak kendinizi daha iyi ve güçlü hissedecek hem de adımlarınızı sağlam ve temkinli olarak atmış olacaksınız.

Konuyla alakalı dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Keza girişiminiz ile ilgili problem yaşıyorsanız yorumlarda paylaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımı biliyorsunuz. Daha fazla içerik için takipte kalın… 😊

İşinize Yarayabilir

siber güvenlik neden önemli, siber güvenlik neden gereklidir,

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Değerli okuyucu, şu an da elinde tuttuğun telefon veya karşında duran bilgisayar sana ne vadediyor? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir