Anasayfa / Kişisel Gelişim / Kişisel Gelişiminize Doping Etkisi Yapacak 5 Alışkanlık

Kişisel Gelişiminize Doping Etkisi Yapacak 5 Alışkanlık

İnsan, var oluşundan beri merak duygusu içerisinde sürekli olarak bir şeyleri keşfetmiş, icat etmiş, yeni serüvenlere yelken açmıştır. Tabi bunları yaparken, yaşarken hiçbir şey durduk yere ortaya çıkmamıştır. Bulunan her yeni şey, bir emeğin sonucunda gün yüzüne çıkmıştır. Düşünsenize, tekerleği icat eden sizce neye ihtiyacı olduğu için bu buluşu çıkarmıştır? Daha iyi bir uyku için mi? Sanmam. Piyasaya sürülen her yeni buluş, her yeni keşif bir ihtiyaç sonucunda hayatlarımıza girmiştir. Günümüzde bilgiye erişim eski dönemlere göre(hatta çok eskiye gitmeye bile gerek yok, babalarımız, dedelerimiz zamanına göre) çok çok daha kolaydır. Bu bizler için, tüm insanlık için muazzam bir sermayedir. Yapmamız gereken tek şey bu sermayeyi kullanmaktır. Etrafınıza bir bakın, kimin ne sorunu var? Bu sorunu çözmek için bir alternatif var mı veya alternatifi olan bu sorunu nasıl daha basit bir çözüme ulaştırabiliriz? Hatta ve hatta etrafınıza bakınmakta güçlük çekiyorsanız, herhangi bir sorun olmadığını düşünüyorsanız(ki bu ihtimal gerçekten çok düşük) sorunu kendinizde arayın. Çünkü, emin olun ki sorunu kendi için çözenler, aslında insanlık için de çözenlerdir. Kendi öz analizinizi yapmayı ihmal etmeyin.

Bir de tüm bunları düşünürken, fikirlerinizi yeşertmeye çalışırken zinde olmanız en mühim kural. Peki zihninizi temiz tutmak için neler yapmalıyız? Şu 5 temel maddeye bir bakalım.

  • Mutlaka Erken Kalkın

Evet, erken kalkmak insan hayatında bu kadar önemli bir konuma sahip. Çünkü insan erken kalktığı sürece vücudunda bazı önemli olaylar yaşanır. Beyin, etraf sessizken ve hava bu kadar temizken kendini revize eder ve güne başlama saatinin, insanın yaradılışından gelen ve bu saatlere kodlanmış olan sabahın erken saatleri olduğunu bilir. Bilimin ve İnsan Biyolojisinin detaylarına çok fazla inmemekte fayda var ama şunu biliyoruz ki, insan beyni erken kalkıp yol almaya meyillidir.

motivasyon, kişisel gelişim,

Uzun bir sınav maratonunun ardından veyahut stresli geçen birkaç yoğun mesai ayından sonra bir tatile ihtiyacımız olduğunu düşünebilir keza hafta sonu tatillerini değerlendirerek geç kalkmayı arzu edebiliriz. Bunu deneyebilirsiniz fakat sizi temin ederim ki zararlı çıkan yine siz olursunuz. Çünkü beyniniz bu kadar strese dayanmaya başlamışken, antrenman ve kondisyon kazanmışken birden vites düşürmeniz motorunuzu aşırı derecede yorabilir veya motorunuzu patlatabilir(depresyon…!). Bundan dolayı 21 gün boyunca erken kalkmaya odaklanın ve göreceksiniz ki bu 3 haftalık sürecin sonunda çok daha mutlu, çok daha zinde ve formda olacaksınız. Bunun sonucunda kendinizi hedeflerinize ulaşmakta daha emin adımlarla yürüyor olarak bulacaksınız.

Küçük bir dipnot olarak geçecek olursak, Dünya üzerinde nam yapmış, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin kurucuları, CEO larının çok büyük bir geneli sabah 4-7 arasında uyanıp, önemli işlerinin %80 ini bu saatler arasında halletmekte olduklarını belirtiyorlar.

  • En Az 30 Dakika Egzersiz Yapın

Günlük alışkınlarınızdan biri de egzersiz, spor yapmak olmalıdır. Hepimizin bildiği bir söz var; “Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Olur.” Evet, bu kesinlikle doğrudur. Sabahları temiz havada 30 dakikalık bir yürüyüş veya evinizde kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız spor, kan akışınızı hızlandıracak ve oksijen tüketiminizi arttıracağından beyninizin daha verimli çalıştığını hissedecek ve göreceksiniz. Bu yüzden spor, hayatınızın vazgeçilmezi olsun.

  • Namaz Kılın / Meditasyon Yapın

Bütün hayatımızı, bütün hedeflerimizi genel olarak bu dünya için koyarız ve bu dünya için yaşarız. Bu kadar koşturmaca, bu kadar yorgunluğun ardından kendinizi bitmiş ve tükenmiş hissediyor olabilirsiniz. Çünkü, her sabah kalk, giyin, okula/işe git, çalış, eve gel, uyu. Tekrar başa dön. Sonuç olarak işlerimizi yapmaya kodlanmış, duygudan yoksun robotlar olmadığımıza göre, bir ruhumuz olduğuna göre namaz kılmak, meditasyon yapmak bu ruhu canlı tutmanın kaynağıdır. Eğer düzenli olarak namaz kılıyor veyahut meditasyon yapıyorsanız günleriniz nasıl daha verimli geçtiğine bizzat kendiniz şahit olmuşsunuzdur. Ruhunuzu gıdasız bırakmayın, ruhunuzu öldürmeyin.

kişisel gelişim yöntemleri,

  • Kötü Alışkanlıklarınızı Hemen Bugün Terk Edin

Sigara, alkol, dedikodu yapmak, yalan söylemek vb. gibi maddi ve manevi kötü alışkanlıklarımızdan kurtulduğumuzda, gerçekten çok daha mutlu olmaya başladığınızı ve Dünyadaki konumunuzu kavrayıp yaşama amacınızı daha saydam bir şekilde görmeye başlayacaksınız. Sigara, alkol gibi alışkanlıklar ise sizi her zaman geriye götürecektir veya geride sıkışıp kalmanıza neden olacaktır. İleriyi hedefleyen biri iseniz(ki insan bir şeyler üretmeli, bir amaç uğruna yaşamalı diye düşünüyorum.) geçmişin üstünü örtüp, geleceğinizi örmeye başlayın.

  • Günlük Hedefleriniz Olsun

2019 yılı için hedeflerinizi yazdınız mı? Yazmadınız mı? Sorun değil, bu yazıyı okuduktan sonra da hazırlayabilirsiniz. Genelde insanlar kendilerine(CEO ları ve İş Adamlarını bu sınıfa katmazsak) yıllık hedefler koyarlar ve zaman ilerledikçe sonuç olarak “bu hedefim 1 yıllık” daha zaman var dediğimizde kondisyondan düşüyor ve sürekli bir erteleme haline bürünmüş oluyoruz. Bunu engellemek için aynı zamanda kendimizi hedeflediğimiz başarı yolunda da tatmin etmek için şu yöntemi kullanmalıyız; “Günlük Hedefler.” Evet, günlük hedefler. Diyelim ki yıllık bir hedefimiz var, bu hedefi 365 e bölün(biliyorum, nasıl bölünecek diyorsunuz :)), bölemiyorsanız da kendinize göre bir bölme işlemi yapın. En azından günlük kendinize 3-5 maddelik hedefler koyun. Bu hedefleri tamamladığınızda doyum noktanızı harekete geçiriş olacak ve hedefinize ilerleyen yolda daha çok azim yapacaksınız. Günlük hedefleri haftalık hedeflere, haftalık hedefleri aylık hedeflere ve aylık hedeflerinizi de yıllık hedeflere bağlarsanız çok daha iyi bir tabloyla karşılaşacaksınız.

Hayatınızda ne değişiklik yapacaksanız bir an önce yapın, “yarın yaparım” demek sizi hayattan koparır, ömrünüzden çalar ve ümidinizi yitirmenize neden olur. Çünkü yarın da bir sonraki yarına erteleyeceksiniz. Değişime bugün başlayın ve kendinizden başlayın. Göreceksiniz, çevreniz de değişecek.

İşinize Yarayabilir

siber güvenlik neden önemli, siber güvenlik neden gereklidir,

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Değerli okuyucu, şu an da elinde tuttuğun telefon veya karşında duran bilgisayar sana ne vadediyor? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir