Anasayfa / Yazılım / Sanal Makine ve VirtualBox Kurulumu

Sanal Makine ve VirtualBox Kurulumu

Halihazırda kullanmış olduğunuz işletim sistemi nedir? Windows, MacOS ya da Linux? Peki, bir bilgisayar üzerinde aynı anda birden fazla işletim sisteminin kullanılacağının mümkün olduğunu söylesem? Nasıl mı? Cevap, sanal makine kullanımı ile.

Sanal Makine Nedir?

Sanal makine, kullanmış olduğunuz bilgisayarlar gibi hareket eden, işlemler yapabilen bir bilgisayar dosyasıdır. Özellikle siber güvenlik ve yazılım çalışmalarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Kullanmak istediğiniz veya merak ettiğiniz işletim sistemlerini burada deneyebilirsiniz. Örneğin bir Windows kullanıcısı olup, MacOS işletim sistemini deneyimleyebilirsiniz.

Güvenli bir sistem olanağı sunduğundan ve kullanmış olduğunuz fiziksel bilgisayarınızdan izole edildiği için herhangi bir uygulamanın veya dosyanın virüs kontrollerini burada gerçekleştirmekle birlikte aynı zamanda virüs bulaşan dosyalara da erişebilirsiniz.

İşletim sistemi yedeklemelerini burada yapabilirsiniz. Özellikle sunucu bazlı sistemlerin çalışmaları, önce sanal makine üzerinde denenir, olası sorunlar tespit edilir ve buna göre önlemler alınır.

Yazılım ve siber güvenlik ile ilgili çalışmalar yapan çoğu firma için sanal makinenin katkısı azımsanamaz. Keza kişisel kullanımlar için de büyük önem arz etmektedir.

VirtualBox Kurulumu

VirtualBox ücretsiz, açık kaynak kodlu sanallaştırma yazılımıdır. Bu indirilebilir yazılım aracılığı ile sanal makine kurulumumuzu tamamlayabilir ve çalışmalarımızı gerçekleştirebiliriz.

Şimdi, VirtualBox kurulumunu sırası ile nasıl gerçekleştireceğiz, inceleyelim.

 • İlk olarak arama motorunuza “virtualbox” yazabilir, karşınıza çıkan ilk siteye(virtualbox.org) tıklayarak erişim sağlayabilir veya doğrudan buraya tıklayarak, internet sitesine erişebilirsiniz.

virtualbox indirme,

‘Downloads’ kısmına tıkladıktan sonra, şu an kullanmış olduğunuz işletim sistemine göre sürümünüzü indirebilirsiniz. Örneğin, bir Windows10 kullanıcısı Windows hosts seçeneğini indirmelidir.

virtualbox işletim sistemi,

Yaklaşık 100 MB lik bir exe dosyası bilgisayarınıza inmeye başlayacaktır.

 • İkinci olarak, VirtualBox sanallaştırma programımızın doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için yine internet sitesi üzerinden eklentilerini(VirtualBox Extension Pack) de indirmemiz gereklidir. Bunun için, ‘All supported platforms’ yazılı alana tıklamamız yeterlidir.
Gelen sorulara göre analiz ettiğimde, çoğu arkadaşımız eklenti paketini indirmediğinden ve kurulumunu yapmadığından dolayı sanal makinesinin çalışmamasından şikayetçi oluyor. Buna istinaden eklenti paketini indirmeyi unutmayalım.

virtualbox eklenti indirme,

 • İndirme işlemleri tamamlandıktan sonra ilgili exe dosyasına ulaşıyoruz ve iki kere tıklayarak dosyayı çalıştırıyoruz.
 • Sırasıyla ileri(next) seçeneklerine tıklıyor, herhangi bir izin isteği çıktığında ‘evet’ dedikten sonra bitti(finish) ibaresi çıkana kadar devam ediyor ve kurulumumuzu tamamlıyoruz.

virtualbox kurulumu,

virtualbox kurulum aşaması,

virtualbox nasıl kurulur,

sanal makine kurulumu,

 • Ardından indirmiş olduğumuz extension pack(eklentilerimizi) VirtualBox ile entegre etmemiz gereklidir.
 • Bunun için, VirtualBox’ı açtıktan sonra; dosya(file) içerisinden ‘tercihler(preferences)’ tıklıyoruz.
 • Yeni açılan pencerede eklentiler(extensions) kategorisine tıklıyoruz. Sağ kısımdan +(artı) ikonunu tıklıyoruz ve indirmiş olduğumuz eklenti paketini seçiyoruz.

virtualbox eklenti kurulumu,

virtualbox eklenti paketi,

eklenti paketinin entegre edilmesi,

 

Sırası ile ‘install’ ve ‘i agree’ kutucuklarını da belirledikten sonra artık eklentilerimizi entegre etmiş olduk ve sanal makinemizin kurulumunu tamamladık.

Bir sonraki adım, artık kullanmak istediğiniz işletim sisteminin OVA veya ISO dosyasını indirip, VirtualBox’a kurmak ve kullanmaktır. Bununla ilgili içeriğime buraya tıklayarak erişebilir ve artık ana bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi ile çalışmanın tadına varabilirsiniz. 🙂

Yorumlarda düşüncelerinizi ve sorularınızı belirtmekten çekinmeyin.  😊

 

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

2 yorumlar

 1. Talha

  Doğukan hocam dediğiniz gibi kurulumu tamamladım bi sorun çıkmadı teşekkür ederim.

  • Doğukan KARADAĞ

   Rica ederim Talha Bey, iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir