Siber Güvenlik Neden Önemli?

Değerli okuyucu, şu an da elinde tuttuğun telefon veya karşında duran bilgisayar sana ne vadediyor? Peki, internet sana ne vadediyor? İnternet olmadan akıllı telefonlarımızı ve bilgisayarlarımızı çok da fazla kullandığımız söylenemez. İnternet aracılığı ile tüm dünyaya birkaç tık ile erişebiliyoruz. Ne büyük bir mucize ama… Ev için gerekli alışverişlerimizi, bankacılık işlemlerimizi, sosyalleşmelerimizi ve çok çok daha fazlasını internet aracılığı ile gerçekleştirebiliyoruz. Çok da uzak bir tarihe gitmeden, yaklaşık 20 yıl önce böyle şeyler olabileceğini kaçımız bilebilirdik? Cevabı, şu an için pek bir önemi yok. Fakat geleceğe yönelik tahminlerde, ön görülerde bulunmak gerekiyor. Yaşadığımız döneme bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. 3 yaşındaki kardeşimiz bile telefon, tablet kullanmayı biliyor değil mi? Artık amcalarımız, dedelerimiz akıllı telefonla daha çok haşır neşir durumda. Hal böyleyken sizce bunların güvenliğini sağlamak ne kadar önemlidir? Ben sizin yerinize cevap vereyim; inanılmaz boyutta önemlidir.

Arama motorlarında yaptığınız her arama kayıtlara geçmektedir. Sosyal medya hesaplarınızda yapmış olduğunuz her işlem bir yerlerde kayıtlarda tutulmaktadır. Ziyaret etmiş olduğunuz web siteleri sizin hakkınızda bilgiler toplar. Ardından neyi sevdiğinizi, neyi bildiğinizi, ne yapmaktan daha çok hoşlanacağınızı analiz eder. Hatta ve hatta nelere sahip olduğunuzu bile, bilirler… Bundan dolayıdır ki, ziyaret ettiğiniz bir E-Ticaret sitesinden çıktıktan sonra, ister başka bir web sitesine gidin, isterseniz de Instagram, Facebook platformlarına gidin. Karşınıza, daha öncesinde girmiş olduğunuz E-Ticaret sitesinin, hatta bakmış olduğunuz ürünlerin reklamı çıkacaktır. Neden mi? Verileriniz kayıt edildiğinden ve bu verilerinizin ücret karşılığı reklam verenlere satılmasından dolayı. Neredeyse hiç kimse, verilerinin satılmasını istemez. Verilerinizin kullanılması ne demek biliyor musunuz? Sizleri, bizleri birer ürün gibi görmeleri. Ne kadar vahim bir durum… Çoğu kişinin bundan haberi bile yoktur ve amansızca, bilinçsizce interneti kullanmaya devam eder.

siber güvenlik neden önemli,

Siber güvenlik gerçek anlamıyla ele alınması ve eğitilmesi gereken bir husustur. Herkes profesyonel olmak zorunda değildir fakat en azından temel seviyede her internet kullanıcısının bilgi sahibi olması gerekir.

Siber Güvenlik Nedir?

Hepimizin zihninde kalıcı olması için basit bir örnek vereceğim;

İnsanın en temel ihtiyaçları nelerdir? Yaşama hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, can ve mal güvenliği…

Yaşadığımız dünya da, nasıl ki olası sorunlarda polis, jandarma gibi emniyet, güvenlik güçlerimizden yardım talep ediyorsak, onlar olmadan çok büyük kaosların ortaya çıkacağını biliyorsak, öyle ki internet dünyası da tıpkı bu şekildedir.

Kötü niyetli siber korsanlar, her an, hiç beklemediğiniz, tahmin etmediğiniz ve tahmin edemeyeceğiniz yerlerde karşınıza çıkabilir ve sizi maddi, manevi çok büyük zararlara uğratabilirler.

Siber güvenliği, interneti ve internetin temas ettiği her cihazın güvenliğini sağlamak olarak düşünebilirsiniz. Demek istediğim; bilgi güvenliği, sistem güvenliği ve operasyonel güvenlik dalları, siber güvenliğin alanlarıdır.

Siber güvenliği detaylı bir şekilde anlattığım içeriğimi de inceleyebilirsiniz. 🙂

Siber Güvenlik Size Ne Kazandırır?

İlgi alanınız olsun veya olmasın. Siber güvenlik, her netdaşın en azından teorik olarak hakim olması gereken önemli bir konudur. Böylece tehditlerin nerelerden geleceği konusunda bilgi sahibi olabilir ve bu tehditlerden uzak kalabilirsiniz. Siber suçlular özellikle “sosyal mühendislik” çalışmaları ile insanları kandırmakta ve istediklerini yaptırmaktadır. Örneğin, mail adresinize ilgi çekici bir mail geldi ve mail içerisinde bir .exe dosyası mevcut. Mail içerisinde ilginizi çeken şeyi kullanmak için, erişmek için bu exe dosyasını indirmeniz söyleniyor. Siber güvenlik konusuna uzak kalan bir kimse, mailde söylenilenleri çok yüksek bir olasılıkla gerçekleştirecektir. O .exe dosyasının bir trojan(Truva atı) olduğunu ve sistemini çökerteceğini bilmeden… Bu en basit örneklerden ve en çok denenen siber saldırılardan biridir. Aynı şekilde sizleri telefonla arayıp, kendisini polis, savcı veya büyük markaların yetkili kişileri olarak tanıtıp ve sizden özel bilgiler ve varlığınızı isteyen kişiler… Bu yapılanların hepsi birer siber saldırıdır ve siber güvenlik bilginiz ile bunların önüne geçebilirsiniz.

siber güvenliğin önemi,

Çok sevdiğim bir söz vardır;

“Hiçbir sistem güvenli değildir.”

Neden mi güvenli değildir? Her gün yenilenen, gelişen teknolojinin haricinde bunun yegane tek bir sebebi vardır: Bu sistemleri oluşturan(lar) insandır. İnsanın oluşturmuş olduğu her sistem de muhakkak bir açık vardır. O açık, insanın ta kendisidir. Birazcık yukarıda da bahsettiğim gibi sosyal mühendislik ile insana dokunulur ve bilgiler alınır. Bu bilgileri doğrudan istemezler tabi ki. Fakat öyle bir isterler ki, ne yaptığınızın ve sonucunun ne olacağını bilemezsiniz. Çünkü her şey planlanmıştır. Tıpkı bir film senaryosu gibi… Ve siz eğer kurban seçilmişseniz her şeyi, sadece iş işten geçtikten sonra öğrenirsiniz. Tabi şanslıysanız öğrenirsiniz. Ki şikayet de bulunabileceğiniz kurumlara başvurabilesiniz. Bundan dolayı, bilgilerinizi, verilerinizi mümkünse hiç kimseyle paylaşmayın.

Öyle ki, siber güvenliğin size neler kazandıracağını tahmin ediyorsunuzdur. En azından sizden bir şey kaybettirmeyeceğini ve kaybetmenizi önleyeceğinizi görmüşsünüzdür.

Siber Güvenlik Alanında Uzman Olmak İstiyorum?

Gerek kariyer yapmak için gerekse de hobi amaçlı çoğu kişi siber güvenlik alanında uzmanlaşmak ve profesyonel olmak istiyor. Fakat genel olarak nereden başlayacağı konusunda emin olamıyor. Bunun için birkaç tavsiyede bulunabilirim.

Sektör içerisinde adınızı, marka haline getirmek istiyor ve hızlı bir ilerleme mi kaydetmek istiyorsunuz? Cevabınız evet ise, öncelikle şu alanları halletmenizi tavsiye ederim;

  • İngilizce
  • Algoritma mantığı
  • Programlama dili

İngilizce ulusal alanda kullanılan ‘dünya dilidir’ ve hem programlama dilleri üzerinde hem de siber güvenlik alanında temeller İngilizce üzerine atılmıştır. Bundan dolayı İngilizce bilmeniz, öğrenme aşamalarında size yükselen bir ivme kazandırır.

Algoritma sizlerin analitik zekasını gerçek anlamda geliştirecektir. Yazılım öğrenmeye başlarken de muhakkak ki algoritmayı öğrenmek gerekir. Böylece nerede, nasıl aksiyon alacağınızı belirler ve buna göre çalışmalarınızı gerçekleştirirsiniz. Algoritmayı hemen şimdi öğrenmeye başlayın. Öğrenmeyi tamamlamanızın akabinde önceki ve sonraki halinizi de kıyaslayabilirsiniz. Farkı göreceksiniz.

Ayrıca YouTube kanalımda da algoritma dersleri paylaşacağım. Hepsi ve daha fazlası için şimdiden yerinizi alıp, abone olabilirsiniz. Hadi başlayalım. 🙂

Programlama Dili, şahsi fikrim; muhakkak her siber güvenlik uzmanının hakim olması gereken bir husustur. Özellikle Python dili, siber güvenlik alanında en çok tercih edilendir. Programlamaya yeni başlıyorsanız size yine Python programlama dilini öneririm. Gerek yetkinlik anlamında gerekse de öğrenim kolaylığı açısından harika bir dildir. Hangi programlama dilinin ne işe yaradığını ve yazılıma nereden başlamanıza yardımcı olabilecek rehber niteliğindeki içeriğim sizi bekliyor…

siber güvenlik uzmanı nasıl olunur,

Aynı zamanda siber güvenliğin temelinde insanın merak duygusu yatar. Merakınızı hiçbir zaman kaybetmeyin. Sürekli olarak ilgili blog sitelerini, forum sitelerini, YouTube kanallarını, Instagram sayfalarını takip edin. Her bir mecradan daha önce hiç duymadığınız çok kritik bilgilere erişebilirsiniz. Ve tabi ki, uzmanlaşmak istiyorsanız bunların yanında bir de süreklilik yani ‘istikrar’, planlı çalışma gereklidir. Ben, bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkese can-ı gönülden inanıyorum. Eminim ki, siz istedikten sonra, muhakkak başaracaksınız. Benimle dilediğiniz zaman iletişime geçeceğinizi unutmayın. Sorularınızı, sorunlarınızı mutlulukta cevaplayacağım.

Siber güvenlik bulunduğumuz çağın getirdikleri ve getirecekleri doğrultusunda çok önemli bir alandır ve uzun yıllar boyunca da bu önemi katlanarak artacaktır.

Bildiklerinizi, tecrübelerinizi sürekli olarak birilerine aktarmanız, paylaşmanız ve iyi işler yapmanız dileğiyle…

Yorumlarınızı merak ediyorum. Fikirleriniz, görüşleriniz benim için çok kıymetli, lütfen paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

İşinize Yarayabilir

data loss prevention dlp nedir,

Korumak ya da Kaybetmek: DLP Nedir?

Verilerinizi korumak için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz? Özellikle günümüz dünyasında veri, en büyük güç haline …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir