WordPress Site Taşıma ve Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bir web geliştiricisi misiniz? Peki, bugüne kadar yaptığınız projeler nedir? İster sektörün bizzat içerisinde olun, ister henüz yeni başlayan olun bu anlamda çok büyük avantajlar sağlayan bazı yöntemler vardır. Bunlar arasında en bilindik olan ise Localhost üzerinden web sitesi geliştirmektir. Bununla birlikte merak edilen bazı sorular da vardır. Web sitesi nasıl taşınır, localhost üzerinden geliştirdiğim web sitesini nasıl online ortama aktarırım? Bu soruların uygulamalı yanıtı oldukça basittir. Bu içerikte WordPress’i ele alacağız ve bunu sadece bir eklenti ve birkaç tıklama ile gerçekleştirebileceksiniz.

Pratikte her ne kadar kolay bir yöntem olsa da, teoride bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle Localhost terimini bilmekte fayda vardır. Localhost, kendi yerel ağınız üzerinde bilgisayarınıza kurduğunuz yardımcı programlar aracılığıyla, bilgisayarınızın tıpkı bir sunucu gibi çalışmasını sağlarsınız. Böylece geliştireceğiniz projeler için herhangi bir hosting ve domaine ihtiyaç duymadan çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Peki, bunun için maddi bir ödeme yapmanız gerekir mi? Site taşıma işlemi nasıl yapılır? Gelin, tüm bu soruların cevaplarını birlikte keşfedelim.

Localhost’da Site Oluştururken Ücret Ödenir Mi?

Online dünyada bir internet sitesi geliştirmek istiyorsanız, öncelikle hosting ve domain satın almanız gerekmektedir. Bir alan adına yani, ziyaretçilerin sitenize ulaşabilmesi için özel bir adrese ve barındırma hizmeti olan hostinge ihtiyaç duyulur. Böylece web sitelerinizi hemen tasarlamaya başlayabilirsiniz. Doğal olarak da bunlar için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde çalışmalarınızı gerçekleştiremezsiniz.

Ancak! Bu bahsettiklerimin yanı sıra bir de Localhost tarafı vardır. Kendi yerel ağ adresinizde bulunacağınızdan ve kendi bilgisayarınızı bir sunucu gibi kullanacağınızdan hiçbir ücret ödemeden web sitelerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Kulağa harika geliyor, değil mi? Öyleyse çalışmalarınıza hiç zaman kaybetmeden hemen başlayabilirsiniz.

Localhost Üzerinden Proje Geliştirmenin Avantajları

Aklınızda geliştirmeye açık harika bir internet projesi var ve buna nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenecek bir durum yok. Bunun için harika bir yöntem var. Localhost üzerinden web sitenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz(İlgili içeriğimi inceleyebilirsiniz). Böylece süreci bizzat kendi yerel ağınızdan yönetmiş olursunuz. Üstelik projenize uzun bir ara verseniz dahi geri döndüğünüzde bıraktığınız biçimde bulabilirsiniz. Uzun bir aradan kastım; günler de olabilir, yıllar da olabilir. Tabii bu durum, ilgili dosyalarınızı kaybetmediğiniz sürece geçerlidir.

WordPress Site Taşıma ve Yedek Alma İşlemi İçin Gerekli Eklenti

Çalışmalarınızı Localhost üzerinde tamamladınız ve artık web’e entegre etmek istiyorsunuz. Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, bu bahsedeceğim eklenti ile yalnızca WordPress site taşıma işlemlerini değil, aynı zamanda internet sitenizin yedeğini almak için de kullanabilirsiniz. Böylece sunucu tarafında herhangi bir sorun olursa veya sitenizin olası güvenlik zafiyetlerine bağlı olarak hacklenme vb. gibi durumlar yaşarsanız, birkaç tıklama ile sitenizi yeniden hayata döndürebilirsiniz. Bunun için bize gerekli olan eklenti, “All in One WP Migration”. Peki, bunu nasıl yükleriz?

All in One WP Migration Eklentisi İle Site Taşımak/Yedek Almak

WordPress kontrol panelimizden(Localhost da veya web de, hiç fark etmez.) ‘Eklentiler-Yeni ekle’ adımlarını takip ediyoruz. Eklenti geliştiricisinin ‘ServMask’ olduğundan emin olun. Çünkü benzer isimlerde farklı eklentiler olabilir ve bunları yüklediğinizde sonuç alamayabilirsiniz. Bununla birlikte All in One WP Migration eklentimizi “Şimdi Kur” butonuna tıklıyor ve yüklemeyi başlatıyoruz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra eklentiyi etkinleştirmeliyiz. Kurulum tamamlandı. Hatta kontrol panelimiz üzerine de ilgili panel görüntüsü de gelmiş oldu.

wordpress site yedekleme nasıl yapılır,

Şimdi yapmamız gereken ise All in One WP Migration ibaresinin üzerine tıklamak. Ya da bu eklentinin üzerine geldikten sonra açılan yan pencereden “Dışa Aktar” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Her iki tıklama sonucunda da aynı sayfaya erişeceksiniz. Açılan pencerede “DIŞARI AKTARIM” butonuna tıklamalı ve hemen ardından “DOSYA” kelimesini seçmelisiniz. Artık WordPress siteniz dışarı aktarım için hazırlanıyor! Bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra karşınıza, ALANADINIZ(.)COM İNDİR şeklinde bir buton çıkacak. Bu butona tıkladığınızda, siteniz tüm dosyaları ile birlikte .wpress formatında indirmeye başlanır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra artık hem sitenizin yedeğini hem de site taşımak için gerekli dosyaya sahip olursunuz.

eklenti ile wordpress site taşıma nasıl yapılır, eklenti ile wordpress site yedekleme nasıl yapılır, wordpress site nasıl yedeklenir, wordpress site yedekleme, wordpress site taşıma,

WordPress sitenizi, Localhostdan webe taşıdığınızı varsayalım. Şimdi yapmanız gereken, web üzerinde WordPress kurulumunu tamamlamanız. Ardından tekrar All in One WP Migration eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz. Şimdi ise kontrol panelimizden eklentimizin isminin üzerine geliyor ve “İçe Aktar” seçeneğine tıklıyoruz. Karşınıza çıkan sayfada ‘İÇERİ AKTARMA FORMU’ butonuna tıklıyor ve ‘DOSYA’ seçeneğine geliyoruz. Şimdi yapmanız gereken ise daha öncesinde indirdiğiniz .wpress dosyasını seçmek. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra artık sitenizi online dünyaya taşımış oldunuz. Tebrikler! Bununla birlikte başka bir hosting firmasına geçiş yapmayı düşünüyorsanız da, aynı adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Unutmadan… Bu eklentinin ücretsiz versiyonu ile maksimum 512 MB boyutunda yedek alabilir ve indirebilirsiniz. Daha büyük boyutlarda olursa, Premium sürümünü kullanmanız gerekir. Ancak siteniz çok komplike ve büyük değilse bu size fazlasıyla yeterli olacaktır.

Aklınıza takılan soru, merak ettiğiniz herhangi bir husus varsa yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

İşinize Yarayabilir

data loss prevention dlp nedir,

Korumak ya da Kaybetmek: DLP Nedir?

Verilerinizi korumak için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz? Özellikle günümüz dünyasında veri, en büyük güç haline …

Bir Yorum

  1. Qalib

    Mehraba bana WordPress sitesi barde yardim ederdiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir