Anasayfa / Dijital Pazarlama / Dijital Çağ Dijital Pazarlama

Dijital Çağ Dijital Pazarlama

Fark etmişsinizdir, sosyal medya mecralarında yüzlerce hatta binlerce ürün/hizmet satan hesaplar bulunmaktadır. Artık herhangi bir şeye ihtiyacımız olduğunda doğrudan internet üzerinde gezinerek aradığımız her ne ise bulabiliyor, siparişini verebiliyor ve kısa süre içerisinde elimize ulaşıyor. Canınız mı sıkkın? Moraliniz pek yerinde değil mi? Öyleyse alışveriş zamanı… Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan veya tabletinizden internete erişip E-Ticaret sitelerinde gezinebilirsiniz.

Hal böyle olunca fiziksel bir ofisi, mağazası bulunan birçok kurum/kuruluş, marka hizmetlerini ve ürünlerini dijitale taşımış bulunmaktadır. Rekabet artık Dijital Dünya’da devam etmektedir. İnternet’in ve dijital pazarlamanın değeri bu denli artmışken, sizlerin de bir an önce bu konuda bir şeyler yapmanızı tavsiye ederim. Bir girişimci, iş insanı, mühendis, eğitimci veya öğrenci olabilirsiniz. En doğru zaman, şimdiki zamandır. Bu alanda eğitin, bilgi ve tecrübe sahibi olmaya büyük bir önem gösterin. Emin olun ki, kendinize çok büyük bir yatırım yapmış olacaksınızdır.

Peki, dijital pazarlama nedir, nasıl uygulanır, neler yapılabilir? Dijital pazarlamanın uzantıları ve kollarını inceleyelim.

Web Sitesi Sahibi Olmak

İnternet, dünyanın en büyük ve en gelişmiş ağıdır. Oturmuş olduğunuz koltuktan, dünyanın diğer ucundan arkadaş edinebilirsiniz. Alışveriş yapabilir, ticaret gerçekleştirebilirsiniz. Tüm dünyadan insanların kullandığı internet, markalar içinde çok kritik bir öneme sahiptir. Hedefiniz büyük ve markanızın güçlü bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız, muhakkak İnternet Dünyası’nda sizlerin de bir yeri olması gerekmektedir. Bu yer, sizin web sitenizdir. Markanız(Kişisel markanız da buna dâhildir.) için bir internet sitesine sahip olarak, bulunduğunuz bölgeden itibaren tüm dünyaya değin tanıtımınızı yapabilirsiniz.

Peki, web sitenizin tasarımını yaparken ve geliştirirken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

Sitenizin Hızı

Web sitenizin hızlı bir altyapıya ve performansa sahip olması, bu işteki en temel kuraldır. Eğer hızlı bir siteye sahip değilseniz daha işin başındayken kaybetmenize neden olur. Çünkü hiç kimse yavaş bir internet sitesinde gezinecek değildir. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, ziyaret etmek istedikleri siteyi 3 saniyeden fazla açılmasını beklediklerinde direkt olarak orayı terk etmektedirler. Sadece bu araştırmadan dahi hızın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu görebilirsiniz.

web sitesi hızı,

Aynı zamanda hız demek, kullanıcı deneyimi demektir. Kullanıcıların site içerinde gezindikleri süreyi arttırır ve kullanıcılar için hedeflediğiniz konuma ulaşmalarında önemli bir etkendir.

Sitenizin Duyarlı Tasarıma Sahip Olması

Yakın geçmişte mobil kullanıcılar, bilgisayar kullanıcılarını sayısal olarak geride bırakmışlardı. Ülkemizde de Dünya genelinde olduğu gibi, insanlarımız gün içerisinde saatlerini telefon ekranlarında geçirmektedir. Bir web sitesi oluşturacaksınız, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de budur. Siteniz mobil uyumlu bir tasarıma sahip değilse, geçmiş olsun demekle yetiniriz. Çünkü duyarlı tasarıma sahip olmayan siteler, neredeyse hemen herkesin ‘mobil’ olduğu gerçeğini es geçmiş olur ve hiçbir şekilde bir ilerleme kaydedilemez.

Kaliteli ve Özgün İçerikler ile Sitenizi Destekleyin

Sürekli ve günlük olarak takip ettiğiniz bir web sitesi var mı? Cevabınız “evet” ise kendinize şu soruyu sorun: ‘Bu siteyi sürekli takip etmemdeki sebep(ler) nedir?’ Cevabınızı tahmin eder gibiyim. Çünkü benimde sürekli olarak takip ettiğim blog siteleri var ve bunları takip etmemin sebebi, kaliteli içerikler üretmeleridir.

Sitenizi oluştururken mutlaka ama mutlaka özgün içerikler üretin. Kesinlikle bir yerden kopya içerik edinmeyin. Aklınızdan dahi geçirmeyin. Bu durum hem kullanıcı deneyimi açısından hem de Google ve diğer arama motorları açısından sizleri puanlandırırken berbat bir konumda olmanıza neden olur. Her zaman özgün içerikler ile kendinizi destekleyin. Başka yerlerden fikir edinin ama en sonunda yine kendinize özgü içeriğinizi oluşturun.

Özgün içerik oluşturmak kadar kaliteli içerik oluşturmak da çok önemlidir. Kaliteli içerik, sizlerin marka bilinirliğinizi arttırır ve güçlendirir. Kullanıcı deneyimini olumlu bir yönde etkiler ve insanların sizi, arkadaşlarına tavsiye etme olasılıkları artar.

Web sitenizin tasarımı ve geliştirilmesi aşamasında dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken bu önemli 3 maddeye dikkat ederseniz, bu Dünya’da sağlam ve güçlü adımlarla devam ederseniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Günümüzde 7 den 70 e neredeyse herkesin sosyal bir mecrada profili var. Peki, bu ne demek oluyor? Bu, sosyal medyanın gücü demek oluyor. Gün içerisinde milyonlarca kişi Instagram, Facebook, Twitter, YouTube uygulamalarını kullanmakta ve gereğinden fazla zaman geçirmektedir. Markanız için böyle bir şansı boşa harcamak nasıl hissettirir? Bence hüzün ve pişmanlık. Bundan dolayı sosyal medya platformlarında yer almak çok büyük bir avantajdır. Tabi, doğru ve etkili bir kullanım sonucunda.

Sosyal medyada sizi takip eden her kullanıcı aynı zamanda sizin potansiyel müşterinizdir. Bu kullanıcıları müşteri portföyünüze eklemek istiyorsanız, doğru bir çalışma gerçekleştirmelisiniz. Bu hesaplarda insanlar ile samimi bir dil kullanın. Unutmayın ki, kurumsal dil her zaman etkili ve geçerli olmamaktadır. Halka hizmet sunduğunuzu unutmayın. İçten ve samimi bir imaj, müşterileriniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Sektörünüz ne ile ilgili ise buna göre sosyal mecranızı belirlemeli, planlarınızı yapmalı ve bu şekilde yol haritanızı çizmelisiniz.

SEO |Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitenizi oluşturdunuz, tamam. Peki, iş burada bitti mi? Kesinlikle hayır. Asıl mesele burada başlıyor. İnternet sitenizi oluşturduktan sonra herhangi bir SEO çalışması gerçekleştirmezseniz siteniz, internetin derinliklerinde kaybolup gidecektir.

SEO, ‘Search Engine Opitmization’ kısaltılmışı olarak okunmakta ve Türkçe karşılığı ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ dur.

seo kriterleri, seo,

Buradaki amaç, sitenizi oluşturduktan sonra işlevsel bir hal almasını sağlayıp, hedef kitlenize erişmektir.

Bir örnek ile açıklayacak olursam, Google arama motoruna ‘Satılık araba’ anahtar kelimesini aratarak sonuçlara bakıyorsunuz. SEO burada devreye girmekte olup, karşınıza çıkan arama sonuçlarında ilk sıralarda olma işlemine denir. Sitenizin SEO kriterleri arasında birçok kriter bulunmaktadır ve işlemlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirmeniz en doğrusu olacaktır.

Bu kriterler bazıları,

  • Site Hızı
  • Özgün İçerik
  • Yeniden Pazarlama(re-marketing)
  • Güvenlik
  • Site İçi ve Site Dışı Optimizasyon
  • Webmaster Tools Kullanımı

Şeklindedir. SEO konusunda daha fazla bilgi ve detay edinip, ilgili içeriklerimi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

SEM | Arama Motoru Pazarlamacılığı

Arama motoru optimizasyonu çalışmasının hızlandırılmış halidir de diyebiliriz. Buradaki çalışma Nasreddin Hoca’nın da söylediği gibi ‘Parayı veren düdüğü çalar’ mantığına dayanmaktadır. Google de herhangi bir arama yaptığınızda fark etmişsinizdir; ilk sıralarda öncelikle reklamlar çıkmaktadır. Ardından organik sonuçlar gelmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gereken ilk olarak, bir Google Ads hesabı oluşturmak. Ardından reklam oluşturmak için gerekli adımları takip etmek. Reklam kampanyanızı oluştururken, potansiyel müşteri kitlenize ulaşmak için ‘hedef anahtar kelime(ler)’ belirlemeniz gerekecektir. Anahtar kelimelerin, rekabetin yoğunluğuna göre fiyatlandırma sistemi ve açık arttırma usulü teklifleri mevcuttur. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelere göre arama motoru sonuçlarında kullanıcılarınızın karşısına çıkacaksınız. Buna istinaden belirli bir bütçe ile yüzlerce hatta binlerce kişilik hedef kitlenize ulaşmış olacaksınız.

dijital pazarlama kanalları,

Markalar, dijital çağını yaşıyor. Geleneksel pazarlama artık tarihe karışmak üzere. Dijital pazarlama ile sadece bir günde dahi milyonlara hitap etmek mümkün. Bunu erkenden uygulamaya başlayan markalar sektörü içerisinde lider koltuğuna oturacaktır.

Düşüncelerinizi ve daha öncesinde uygulayıp etkili sonuçlara ulaştığınız yöntemleri yorum olarak paylaşabilirsiniz.

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir