Anasayfa / WordPress / WordPress İçin Kurulması Gereken 8 Eklenti

WordPress İçin Kurulması Gereken 8 Eklenti

WordPress sadece tek başına geçerli bir içerik yönetim sistemi değildir. Ancak gerekli ve geçerli programlar, uygulamalar, eklentiler ile doğru kullanıldığı zaman verimli hale gelir ve arama motoru aramalarında yer edinebilir.

Özellikle eklentiler WordPress’in düzgün ve işlevsel bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Eklentiler Ne İşe Yarar?

Eklentiler, WordPress sitenizi kurduğunuz andan itibaren devreye girmeye hazır kodlamalardır. Eklentiler aracılığı ile sitenizin performansını arttırabilir, iletişim formları oluşturabilir, temel düzeyde SEO çalışmalarınızı manuel olarak yapabilirsiniz. Tabi bunların yanı sıra daha birçok kullanışlı eklenti ile sitenize çeki düzen verebilirsiniz. Size şu şekilde eklentilerin görevini, en iyi anlayabileceğiniz şekilde anlatayım: Sitenizi bir insan gibi düşünün. Sitenizin teması dış görünüşüdür. Eklentiler ise vücudun iç organlarıdır. Organları çalışmayan bir insanın nasıl hayatta kalması mümkün değil ise WordPress siteniz için de aynı durum geçerlidir.

Eklentileri ücretsiz olarak kurabileceğiniz gibi kendiniz de kodlar aracılığı ile eklenti yazıp bunu WordPress sistemine yükleyebilirsiniz.

WordPress sitenizi ilk kurduğunuzda, kurulumunu yapmanız gereken temel, kemik eklentilerden ve bunların özelliklerinden bahsedeceğim. Bu eklentileri kurduğunuzda siteniz, İnternet Dünyası’nda yerini edinebilecek ve gerekli işlevselliğe sahip olmuş olacaktır.

wordpress gerekli eklentiler, wordpress eklentiler,

Not: Bu eklentiler, genel itibari ile temel ve orta sınıf web siteleri için geçerlidir. Sürekli değişken bir yapıya sahip olan, dinamik web siteleri için daha fazlası ve farklısı söz konusu olabilmektedir. Aynı durum E-Ticaret siteleri için de geçerlidir.

Şimdi WordPress için kemik göreve sahip, temel 7 eklentiyi paylaşacağım.

1- Klasik Düzenleyici

WordPress 5.0 güncelleme sürümü ile birlikte klasik düzenleyici sistemi kaldırılmış yerine daha teferruatlı bir sayfa düzenleyicisi gelmiştir. Merak etmeyin, bu yeni düzenleyici çok çok karmaşık bir yapıya sahip değildir ama bazı alışkanlıklarını terk edemeyenler için klasik düzenleyici yani 5.0 güncellemesinden önceki düzenleyici ile de yola devam edebilmeniz mümkündür. Yapmanız gereken tek şey, kontrol paneli üzerinden ‘Eklentiler -> Yeni Ekle’ yolunu takip etmeniz ve arama kısmına “Klasik Düzenleyici” yazmanız yeterli olacaktır. Bir yanlışlık olmaması için bu eklentinin Geliştiricisi “WordPress Katılımcıları(WordPress Contributors)” olarak geçmektedir. Farklı, bilinmedik ve güvenlik açığı olabilecek herhangi bir eklentiyi yüklemenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu konuya dikkat etmeniz, sitenizin hayatı açısından önemlidir.

2- Lazy Load by WP Rocket

Bu eklenti sitenizin hızlı ve gerçek bir performans göstermesi açısından gerçek anlamda büyük bir öneme sahiptir. Özellikle görsellerin ve diğer medya türlerinin yoğun olarak bulunduğu web sitelerinde. Lazy Load, kullanıcılar sitenize girdiğinde ilk olarak sitenin temel yapısı ve temasıyla karşılaştırmaktadır ve kullanıcılar sitenizi aşağı doğru kaydırmaya başladığında görselleriniz yüklenir. Peki, bunun anlamı nedir?

Bunun anlamı, internet kullanıcıları web sitelerine girmek için aksiyon aldığında, tıklama yaptığında arama motorlarına istek göndermektedir ve siteye girilmek istenen sayfanın kodları taranır. Bu kodlar arasında yoğun bir şekilde JavaScript, CSS ve görseller bulunursa sitenin açılış hızı bir o kadar düşer. Dolayısıyla ne mi olur? Kullanıcılar yavaş yüklenen bir site ile karşılaştığında, daha gezinmek istedikleri sayfa açılmadan sitenizi terk edecekler ve bu size arama motorları tarafından büyük bir eksi SEO puanı verecektir. Lazy Load bu soruna çözüm olarak vardır.

Bu eklentinin geliştiricisi “WP Rocket” tir.

3- No Category Base (WPML)

Eğer sizde bir blog sitesine sahipseniz veya arama motorları için SEO çalışması yapıyor ve sitenizi geliştirmek için blog yazıları yazıyorsanız(ki ben bu sistemi kesinlikle öneririm. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.) bu eklenti size, SEO ve kullanıcı deneyimi açısından büyük bir katkı sağlayacaktır. Neden mi, işte bir örnek ile sizlere açıklıyorum;

Örneğin, ‘WordPress de Eklentilerin Önemi’ adında bir blog yazısı yazdım. Bu yazıyı da ‘Dijital Pazarlama’ kategorisinin altında paylaştım. No Category Base eklentisini de şu an için kullanmıyorum varsayalım. Kullanıcıların göreceği ve taranacak olan link şu şekilde olacaktır;

dogukankaradag.com/dijital-pazarlama/wordpress-de-eklentilerin-onemi/

Bu çok uzun bir link yapısı. Dolayısıyla arama motoru optimizasyonuna da hiç uygun değil. Bu örnek basit ve temel bir örnek. Çoğu durumda daha karışık durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu da otomatikman kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor.

Bu eklentiyi kurup, etkinleştirdikten sonra ise link yapısı şu hali alacaktır;

dogukankaradag.com/wordpress-de-eklentilerin-onemi/

Bu link yapısı hem arama motorlarına uygundur hem de sitenize gelen kullanıcılarınıza.

Bu eklenti ile siteniz, daha kullanışlı bir yapıya sahip olacaktır.

Eklentinin geliştiricisi “Marios Alexandrou.”

4- Responsive Lightbox & Gallery

Sitenizde görsellerinizin olmasını ve bunların da efektif olmasını keza kullanıcıları yormadan, sıkmadan, göze rahatsızlık vermeden bulunmasını mı istiyorsunuz? Öyleyse bu eklenti tam da size göre. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken Lightbox’un kontrollerine gitmek ve ‘Yeni Ekle(Add New)’ butonuna basmak. Ardından oluşturacağınız galerinize bir isim veriniz ve hangi görselleri yüklemek istiyorsanız bilgisayardan seçip, buraya yükleyin. Görsellerinizi eklerken, ALT etiketlerini eklemeyi ve daha öncesinde optimize etmeyi sakın ha unutmayın. Tabi, Google aramalarında yükselmek ve anahtar kelimelerde önde olmak istiyorsanız. Akabinde galeriyi kaydediyorsunuz. Tekrar Lightbox’un kontrol paneline döndüğünüzde oluşturduğunuz galeri ismi ile birlikte görünecektir. Yanında da kısa bir kod. Bu kodu kopyalayıp, hangi sayfaya ve nereye eklemek istiyorsanız sayfa düzenleme bölümünden oraya yapıştırın. Tebrikler, artık göze hitap eden, estetik bir görseller seriniz mevcut.

Bu eklentinin geliştirici ise “dFactory”dir.

wordpress gerekli eklentiler, wordpress kurulması gereken eklentiler,

5- WPForms Lite

WPForms Lite ile iletişim sayfanıza artık bir iletişim formu ekleyebilir ve kullanıcılarınız ile iletişim kurabilirsiniz. Bu eklenti bir nevi takipçileriniz ve siz ile aranızda bir köprü görevi görmektedir. Yapmanız gereken eklentiyi yükleyip, etkinleştirdikten sonra kontrol paneli üzerinden WPForms’a tıklamak. Akabinde ‘Add New’ e tıklayın. Açılan pencerede formunuza bir isim vermenizi isteyecek ve alt kısımda da şablonları göreceksiniz. İletişim formu oluşturacağınız için seçmeniz gereken şablon, Simple Contact Form olmalıdır. Bu seçimi de yaptıktan sonra açılan şablonu kendinize göre düzenleyip, gerekli kısımları Türkçeleştirmeniz ve kaydetmeniz. Daha sonra tıpkı galeri eklentisinde olduğu gibi bu eklentinin de kontrol paneline dönerek oluşturduğunuz formun yanındaki kutucuktaki kodu kopyalamanız. Sonra mı? İletişim sayfanıza bu kodu kopyalayın. İşte bu kadar.

Not: Bu eklenti iletişim formunuzun temel yapısını oluşturmaktadır. İşlevsel olması için bu eklentiyle birlikte “WP Mail SMTP” eklentisini yüklemeniz ve hosting firmanızın sunmuş olduğu SMTP bilgilerini buraya entegre etmeniz. Daha sonrasında formunuz çalışmaya başlayacaktır. Takılırsanız, yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. Sorunu çözelim. 😊

Bu eklentinin geliştiricisi “WPForms”dur.

6- Jetpack

Sitenizin olmazsa olmazlarındandır diyebilirim. Premium ve ücretsiz sürümleri mevcuttur. Premium’u sitenizin işlevselliğine göre kullanabilirsiniz. Ben ücretsiz sürümü kullanmaktayım. Jetpack, sizin yerinize arama motorlarına xml haritalarını, optimizasyonları, txt dosyalarını ve daha birçok olayı otomatik olarak yapmakta ve göndermektedir. Genel olarak kullanımında ise analiz özelliği öne çıkmaktadır. Analizleri görmek istiyorsanız, kontrol paneli üzerinden Jetpack->Site İstatistikleri yolunu takip etmelisiniz. Ardından açılacak olan detaylı analiz sayfasını görebilirsiniz. Kullanıcılar hangi gün, hangi sayfaya girmişler, arama motorlarında hangi kelime ile arama yapılarak gelmiş, hangi sosyal medya platformundan sitenize kaç kişi yönelmiş, bu ve bunun gibi birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Ve ileriye dönük planlamalarınızı buna göre gerçekleştirebilirsiniz.

Yalnızca gün be gün olarak analiz göstermemektedir. Bunun yanında haftalara, ve aylara göre de analiz gerçekleştirmeniz mümkündür.

Geliştiricisi “Automattic”tir. Eklentinin tam ismi WordPress.com’dan Jetpack olarak geçmektedir.

7- Yoast SEO

Her şey tamam güzel, sitenizin tasarımını yaptınız, içeriklerin girişini de tamamladınız. Peki ya SEO çalışmalarınız? SEO, Türkçe karşılığı ile ‘arama motoru optimizasyonu’ demektir ve kısaca özetleyecek olursak; ilgili anahtar kelimeler ile Google ve diğer arama motorlarında arama yapıldığında, arama sonuçlarında ilk sayfada, ilk sıralarda olmak demektir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayarak ilgili içeriğime erişebilirsiniz.

Yoast SEO ile oluşturmuş olduğunuz sayfalarınıza, kategorilerinize, yazılarınıza kısacası sitenin tüm içeriği ile ilgili optimizasyon çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Manuel olarak yapmanız gerekenler; içeriklerinizi oluşturduktan sonra sayfanın altında bulunan Yoast SEO’nun konfigürasyon kısmına geçin ve orada meta açıklamasını girin, anahtar kelimeleri ekleyin. Bunların haricinde bu eklenti, otomatik olarak sizlerin yerine arama motorları ile beraber çalışmaktadır. Yüklenmesi ve kullanılması gereken bir eklentidir.

Geliştiricisi “Yoast Ekibi(Yoast Team)”dir.

8- LiteSpeed Cache

Siteniz, ağır ve performans olarak düşük seviyelerde mi hizmet sunuyor? Bunun birçok sebebi olabilir. Optimizasyon çalışmaları eksikliği, site içerisinde yoğun olarak bulunan JavaScript, CSS kodları, optimize edilmeden yüklenen görseller ve kullanıcılar siteye sürekli giriş yaptığında önbelleğin dolması gibi…

LiteSpeed Cache, bir önbellek eklentisidir. Sitenizin iç optimizasyonunu yapmasında bulunmaz bir veli nimettir diyebilirim. Bu eklentiyi kullandığınızda yukarıda bahsettiğim sorunlara çözüm getirmiş olacaksınızdır. Nasıl mı? LiteSpeed Cache eklentisini yükleyip etkinleştirdikten sonra kontrol paneli üzerinden LiteSpeed Cache’e tıklayıp ayarlar kısmına gidin. Orada çoğu gerekli durumu kendisi zaten otomatik olarak ayarlayıp, konfigüre edecektir. Eğer değiştirmek, güncellemek istediğiniz bir ayar varsa değişikler de yapabilirsiniz, buna izin vermektedir. Bu eklentiyi kullandıktan sonra artık sitenizin önbelleği dolu olmayacak, kullanıcılar sitenize daha hızlı erişecek ve JavaScript/CSS kodlarını sıkıştırmasını yaptığından performans daha yüksek seviyelere ulaşacaktır.

Bu eklentinin geliştiricisi “LiteSpeed Technologies”dir.

Sizde yorumlarda düşüncelerinizi veya bildiğiniz işlevsel eklentileri benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Merakla bekliyorum…

 

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

4 yorumlar

 1. çok faydalı oldu biginiz için teşekürler iyi günler dilerim.

  • Doğukan KARADAĞ

   İlginiz ve güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim 🙂

 2. ali

  En iyi eklentileri listelemişsiniz. Teşekkürler

  • Doğukan KARADAĞ

   Rica ederim Ali bey, ben teşekkür ederim değerli yorumunuz için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir