Anasayfa / Dijital Pazarlama / Dijital Pazarlamanın Altı Altın Kanalı

Dijital Pazarlamanın Altı Altın Kanalı

Her geçen dakika ile beraber güncellenen ve gelişen teknolojiyi takip etmekte zorluk yaşadığımız anlar oluyordur. Bundan dolayı da geleneksel pazarlama, yerini artık her an elimizin altında bulunan internetin hakimiyetine yani Dijital Pazarlamaya bırakmış durumdadır. Bir düşünün, her gün kullandığınız yolun üstünde bir giyim mağazası var ve siz bu mağazaya uğramasanız dahi o kadar çok onun ismiyle karşılaşmışsınızdır ki bir elbiseye, gömleğe veya ayakkabıya ihtiyacınız olduğunda ilk olarak aklınıza gelen o mağaza olacaktır.

Dijital pazarlamayı bu örneğe benzetebiliriz. Kullanacağınız kanallar dolayısıyla ulaşacağınız kitlenin sınırı yoktur. Herhangi bir zamanda herhangi bir kullanıcının karşısına çıkabilirsiniz. Tabi ilk önceliğimiz yine de, doğru kitleyi bulmaktadır. Spesifik gruptan, genel gruba doğru bir yön akışı olmalıdır. Bakalım bu dijital pazarlama neymiş, hangi kanallarla daha etkili yöntemler uygulanabilir? Hadi bir bakalım.

Dijital Pazarlama

1994 te çevrimiçi e mailin kullanılmasıyla markaların gidişatını değiştirecek olan Dijital Pazarlamanın temelleri atılmış oldu. Akabinde Google, Facebook, Instagram, Twitter gibi milyarlarca kullanıcıya hitap eden ağların da hayatımıza girmesiyle artık ‘Dijital Çağ’ başlamış oldu. Mobil kullanımında bu sektöre dahil olmasıyla beraber Dijital Pazarlama artık markalar için en etkili silah olmuş durumdadır. Bu pazarlama yönteminin sınırlaması yoktur, erişebileceğiniz hedef kitlenin sınırlaması yoktur. İnsanlar artık her an her yerde internete, sosyal medya mecralarına ulaşabilmektedirler. İnternet yani tüm Dünya, insanların cebindedir. Dijital pazarlama yöntemlerinin birkaçından bahsedecek olursak;

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Sosyal Medya Pazarlama (SMM)
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
 • Mobil Pazarlama
 • Blog Pazarlama
 • İçerik Pazarlama

Bu yöntemler artık pazarlamanın vazgeçilmezi konumundadır.

 • Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

Arama motoru optimizasyonun firmalar ve kişiler için değeri çok yüksektir. İlgili anahtar kelimeler için arama motorlarında arama yapıldığında çıkan sonuçlarda ilk sıralarda olmanız, insanların zihninde sektördeki sıralamanızı da göz önüne almalarına sebep olacaktır. Sektörel rekabette, ki özellikle e-ticaret sistemlerinde SEO dijital pazarlamanın anahtarıdır. SEO çalışması, uzun vadeli bir uygulamadır ve bu uygulamalar ile belirlediğiniz hedefe ulaşabilir hatta hedefinizin üstüne dahi çıkabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve SEO hakkında detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

dijital pazarlama, seo,

 • Sosyal Medya Pazarlama(SMM)

Sosyal medya hayatımızın her alanında. Artık insanlarımızın çok büyük bir orandaki kısmı sosyal medyayı etkin olarak kullanmaktadır. Sosyal medya ile insanlar, hayatlarının neredeyse her anını bu mecralarda paylaşmakta, durum bildirimi yapmakta, görüşlerini buralarda belirtmektedirler. Dolayısıyla markanızın sosyal medyadaki konumu, etkileşiminize kesinlikle olumlu veya olumsuz yönde etki edecektir. Olumlu yönde etkileşim almanız için kullanıcıyla aranızda bir bağ oluşturmalısınız. Markanıza sadık, geri gelen müşteriler için bu pazarlama yöntemini kesinlikle ‘es’ geçmeyin. Sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Efektif, kullanıcı etkileşimli paylaşımlara özen gösterin. İnsanları harekete geçirecek kampanyalar oluşturun ve gerekli yönlendirmeleri yapın.

 • Arama Motoru Pazarlaması(SEM)

Arama motoru pazarlaması SEO nun hızlandırılmış versiyonu da diyebiliriz. Bu yöntemde Google Ads(Adwords) ile bütçeniz dahilinde belirli anahtar kelimeleri seçerek, kullanıcıların Google üzerinde yaptığı aramalar sonucu karşılarına çıkarsınız. Eğer rekabetin çok yoğun olduğu bir sektörde iseniz, kilit anahtar kelimelere açık arttırma sonucu rakiplerinizden daha yüksek teklif vererek reklam kampanyasının sizde kalmasını sağlayabilir ve çok daha büyük bir potansiyel müşteri portföyüne sahip olabilirsiniz.

 • Mobil Pazarlama

Hayatımıza giren cep telefonları akabinde teknolojinin hızlı gelişimi ve artık bilgisayarların yapabildiği çoğu işi yapabilen akıllı telefonlar ile her an çevrimiçi dünyadayız. Artık koca bir dünyayı cebimizde taşıyoruz. Hal böyle olunca mobil pazarlamanın değerini düşünebiliyor musunuz? İnsanlar artık akıllı telefonlar kullanıyorlar ve masaüstü kullanımı, akıllı telefon kullanımının altında bir oranda seyretmektedir. Markaların bu avantajı kendi lehlerinde kullanmaları kendi ellerinde.

Mobil uyarlı bir web sitesi ile mobil kullanıcılarınızı da düşünün. Biliyorsunuz ki artık site ziyaretlerinin, alışverişlerin çoğu mobil aracılığıyla yapılmakta.

Keza mobile uyarlı bannerlar, infografikler hazırlayarak reklamlarınızı buna göre ayarlayın.

QR kodlar ile kullanıcılarınıza kolaylık sağlayın ve onları istedikleri linke yönlendirin.

 • Blog Pazarlama

Artık tescilli bir yazar olmanız için kitap yazmanıza, basım eviyle anlaşmanıza ve diğer prosedürlerle uğraşmanıza gerek yok. Etkili blog yazılarınız ile verdiğiniz hizmet doğrultusunda insanlara bilgiler sunabilir, onlar ile etkileşime geçerek isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparken özgün olmaya dikkat ediniz.

 • İçerik Pazarlama

“İçerik kraldır.” Sözünü daha önce hiç duymuş muydunuz? İçerik gerçekten de kraldır. Doğru yöntemleri kullanarak, markanızı çok daha geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaştırabilirsiniz. İçerik pazarlamada ki amaç, yeni kitleye erişmek ve elinizdeki kitleyi markanıza sadık bir hale getirmektir. Geri gelen müşterilerin köprüsü buradan geçmektedir.

Bu 6 dijital pazarlama yöntemini etkili bir biçimde kullanarak sizlerde marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sorularınızı ve önerilerinizi yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin. Her soru yeni bir çözüme her tavsiye de iyi bir gelişime yol açacaktır.

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir