Anasayfa / SEO / Sektörel Rekabet Yarışı: SEO

Sektörel Rekabet Yarışı: SEO

Neredeyse her firma kendi sektöründe lider olduğunu, en kaliteli ürünü/hizmeti kendi sunduğunu iddia eder. Bu dediklerini Dijital Dünya’da da kanıtlayabiliyorlar mı? Gelin bir örnekle ispat etmeye çalışalım. Örneğin, Malatya’daki bir ayakkabı mağazası şehrin en iyi ayakkabılarının kendi mağazasında olduğunu iddia ediyor. Bunu merak eden ve internetten alışveriş yapmak isteyen bir kişi, Google üzerinden “Malatya Ayakkabı Mağazaları, Malatya ayakkabı satan mağazalar” gibi terimlerle arama yapıyor fakat bahsi geçen ayakkabı mağazasının web sitesini bir türlü bulamıyor. Çünkü bu mağazanın web sitesi Google arama sonucu sayfalarında 4. Sayfa sonuçlarında kalmakta. Bu kişi sizce, mağazanın en iyi olduğunu iddia etmesine inanır mı?  Bence inanmaz, en azından ben inanmazdım. Çünkü bir ürün veya hizmet arıyorsam arama sonuçlarında çıkan ilk 3 sonuca, maksimum ilk sayfadaki sonuçlara bakardım. Diğer sayfalarda çıkan sonuçlar internet kullanıcılarının gözünde güvensiz, eksik içeriği olan siteler olarak değerlendirilmekte. Artık çağımız, İnternet Çağı haline gelmiş bulunmakta. Sektörde adınızdan söz ettirmek istiyorsanız, güncel kalmanız hatta güncelin de üstünde olmanız gerekmektedir. Bu konuda en etkili silahlardan biri Dijital Pazarlamanın SEO kanalıdır. Kelime anlamı Search Engine Optimization olmakla birlikte Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur.

SEO nun amacı, ilgili terim veya kelimelerle arama motorlarında arama yapıldığında, sonuçlar listesinde rakiplerinizden üst sıralarda olmanızdır.

seo, arama motoru optimizasyonu,

 

Rakiplerinizi geçmek, onlardan sıyrılmak için elbette ki belirli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerden bahsedecek olursak;

SEO KRİTERLERİ

  • Web sitenizin içeriğinin özgün ve verdiğiniz hizmet ile ilgili olması gerekmektedir.
  • Kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu akıllı telefonlardan internete bağlantılarını gerçekleştirdiklerinden dolayı siteniz, mutlaka responsive yani mobile uyarlı olmalıdır.
  • Sayfa düzeniniz mutlaka olumlu yönde olmalı, kullanıcıyı karmaşıklık içerisinde bırakmayıp, kullanıcı bulmak istediği ürünü/hizmeti maksimum 3 tıklama ile bulabilmelidir.
  • Sitenizin her zaman güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler ile güvenlik açıklarını, yedeklemeleri, sayfa açılış hızlarını olumlu yönde etkilemiş olursunuz.
  • Rakip analizinizi yaparak sektörünüzdeki diğer markaların hangi anahtar kelimelerde hangi sonuçları aldığını, müşteri etkileşimlerini görebilirsiniz. Buna istinaden zihninizde oluşan fikirle stratejinizi oluşturabilirsiniz.
  • Sektörünüzle ilgili diğer firmalardan backlink alarak İnternet Sitenizi taçlandırın.(Örneğin, bir araba satış mağazanız varsa, araba yıkama sektöründe olan bir firmadan backlink almanız mantıklı ve doğru olacaktır.) Bu işlem, sitenizin otoritesini arttıracaktır.
  • İletişim sayfanızda mesaj formunuz mevcutsa, bu formun çalışır vaziyette olduğundan emin olun. Aksi durumda, müşteri etkileşiminizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Tabi ki “siyah şapka” yöntemlerinden uzak durmalısınız. Mesela, anahtar kelime doldurmak, değersiz backlink inşası yapmak, kopyala-yapıştır içerik oluşturmak vb. gibi. Siyah şapka yöntemlerine yönelecek olursanız siteniz, Google tarafından cezalandırılacak ve içeriğinizle alakalı en önemli anahtar kelimelerle dahil arama yapıldığında sonuçlarda gözükmeyecektir. Hatta ve hatta sitenizin ismi ile de arama yapsanız yine de sonuçlarda gözükmeyeceksinizdir. Gerek emeğe saygı için gerekse de sonuçların iyi yönde olması için bu yöntemlerden uzak durmanız iyi bir fikir olacaktır.

Sektörel rekabette SEO yu etkileyen birçok faktörden 8 maddesini sıraladık.

SEO da özgün bir strateji oluşturarak ilerlemeniz gerekir. Akabinde alacağınız sonuçlar, emeğinizin karşılığını verecek ve marka bilinirliğinizi ve müşteri etkileşiminizi sağlamlaştıracaktır.

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir