Anasayfa / İçerik Pazarlama / İçeriğiniz Markanızın Ruhunu Yansıtır

İçeriğiniz Markanızın Ruhunu Yansıtır

İçerik üretmek, içeriğinizin dolu dolu ve etkili olması bir marka için vazgeçilmezdir. Çoğu başarılı marka, içerikleri sayesinde bulundukları başarı konumuna ulaşabilmişlerdir. Örneğin, Apple’ ın daima insanın kendisini özel hissettirecek kadar kaliteli ürünler üretmesi ve bunun herkesin ulaşamayacağı ürünler olarak insanlara enjekte etmesi. Bundan mütevellit telefon veya bilgisayar kullanıcıları Apple ın sunmuş olduğu bu ürün ve hizmetlerden yararlanmak için mağazaların önünde uzun kuyruklar oluştur. Bu basit örnek bile içeriğin ne olduğu ve içerik pazarlamasının ne kadar can alıcı bir etmen olduğunu ortaya koymuştur. Unutmamanız gereken, hafızanıza kazımanız gerek cümle şu: “İçerik Kraldır.”

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, firmanızın veya kişisel markanızın insanlar tarafından benimsenme sürecidir. Bütün pazarlama kanallarının temelinde aslında içerik pazarlaması yatmaktadır. Bu kural hem fiziksel ortamda hem de dijital ortamda geçerlidir.

Fiziksel bir ev eşyaları satan mağaza düşünün. Bu mağazanın tasarımından, eşyaların showroom içerisinde dizaynına, çalışanların giyimine, mağazanın levhasından, yoğun olarak kullanmış olduğu renklere değin bu işlemler bütünü birer içerik pazarlaması örneğidir.

İçerik pazarlaması, dijital ortamda da yapılabilmesinin yanı sıra bu alanda gerçek anlamda çeşitlilik ve kitleyi etkileme yöntemleri daha çoktur. Dijital Pazarlamanın temelini oluşturan bu pazarlama yöntemi, sitenizin kullanıcı dostu ve arama motorlarına uyumlu olduğunu belirten SEO açısından da yüksek başarı gelirleri getirir. SEO çalışmalarının geneli ise, markaya bağlı olarak gerekli analizler gerçekleştirildikten sonra ‘içerik’ üzerine yoğunlaşılır.

İçerik Planı Nasıl Oluşturulmalı?

İçeriğinizi oluştururken dikkat etmeniz birçok konu vardır, bunlardan en önemlisi ise önce müşteri/kullanıcı gibi düşünebilmektir. Mevcut ve hedef kitlenizin raporunu çıkarttıktan sonra içeriğinizi bu kitlenizin özelliklerine göre oluşturmalısınız. Bu özellikler arasında; kullanıcılarınızın yaş aralığı, ilgi alanları, coğrafi bölgesi vs. bulunmaktadır. İçeriğiniz, sizi rakiplerinizden ayırmalıdır. Bunun için kesinlikle özgün ve etkileyici olmanız gerekmektedir.

içerik pazarlama planı,

 

Bulunduğunuz sektörü iyi tanımanızın yanı sıra içeriğinizi oluştururken kesinlikle ilk hedefiniz ‘satış yapmak olmasın.’ Böyle bir hedef üzerine kurulan sistemin ömrü maalesef ki çok az olacaktır. Hem emeğiniz hem de maddiyatınızdan ödün vermiş olursunuz. İçerik pazarlama, markanızın bir ruh kazanmasını sağlar ve insanların içindeki satın alma, benim olma dürtüsünü tetikler. İçerik planınızı oluştururken karşınızdaki kişiyi ilgili konu hakkında bilgilendirici, eğitici ve içeriğiniz üzerinde kafa yormasını sağlayıp, en azından kullanıcıyı cezbetmeli ve bunu yaparken de yormayıp zaman geçirmesini sağlamanız gereklidir.

İçerik Pazarlama Hangi Yöntemler ile Nasıl Yapılabilir?

İçeriğinizi internet kullanıcılarına sunmanın birçok yolu vardır. Kullanabileceğiniz en etkili iki yöntem;

# İçerik Yönetim Sistemi kullanarak blog yazmak

# Sosyal Medya platformlarını etkin kullanmak

İçerik Yönetim Sistemi Kullanarak Blog Yazmak

İki adet sorum var; birincisi, ‘neden bir içerik yönetim sistemi(CMS) kullanmak gerekli?’, ikincisi ise ‘neden blog yazılmalı?’

WordPress, Drupal, Joomla gibi içerik yönetim sistemleri aracılığı ile hiçbir kod bilgisi olmadan sektörünüz ve markanız ile ilgili bilgilendirici blog yazıları paylaşabilirsiniz. Bu sayede büyük bir zaman ve emek tasarrufu gerçekleştirmiş olur ve işten kazanırsınız.

Blog yazdığınızda ve bunları siteniz üzerinde paylaşıp, gerekli SEO ayarlamalarını yaptığınız takdirde, kullanıcılar arama motorları üzerinden sunmuş olduğunuz ürün veya hizmet ile ilgili anahtar kelime grupları ile arama yaptıklarında sizin yazılarınızla karşılaşma olasılıkları yüksektir. Dikkat çeken, kullanıcıyı etkileyen bir blog paylaşmayı başarabilmişseniz, yazınızı ziyaret eden kişi markanız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için gerekli aksiyonları alır. Bu kişi artık sizin potansiyel müşteri portföyünüze eklenmiştir.

içerik pazarlama stratejileri,

Sosyal Medya Platformlarını Etkin Kullanmak

Bu kural artık kalıplaşmıştır diyebiliriz. Her an, her yerde sosyal medyanın gücünü duyuyor olabilirsiniz. Hatta bunu hep beraber görüyor ve yaşıyoruz da. Peki, madem bu kanun bu kadar net iken neden her marka göz önünde olamıyor? Cevabı basit, içerik. Doğru ve etkili içerik oluşturamayan markalar, bulundukları konumda bocalıyor, bir ileri iki geri sosyal medya mecralarında çalışmalar gerçekleştiriyorlar. İçerik pazarlamayı ve sosyal medyayı doğru kullanan bir kişi, bir marka için büyümeme gibi bir olasılık yoktur diyebilirim.

Markalar kendilerine özellikle Instagram ve Facebook üzerinden müşteri ve takipçi bulmaktalar. İnsanların gördüğü, izlediği ve okuduğu şeyler hafızalarında daha çabuk yer edinip daha geç unutulur. Bu durumu göz önüne alarak, Instagram ve Facebook üzerinden oluşturacağınız paylaşımların görsel olarak dikkat çeken çizgilerden oluşmasına ve videolarında estetikliğine özen gösterin.

Tekrar tekrar belirtmek istiyorum ki, ne yapıyorsanız yapın ama kendiniz yapın. Yapmış olduğunuz işi beğendiğiniz bir sanatkâr veya rakibiniz yapıyor diye yapmayın. Böyle yaparsanız, bir gölge olmanın ötesine geçemezsiniz ve her zaman 2. planda kalmaya mahkûm olursunuz.

İçerik pazarlamaya dair fikirlerinizi, görüşlerinizi yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. 😊

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir