Anasayfa / Sosyal Medya Pazarlama / Sosyal Medya Yönetiminde Kilit Stratejiler

Sosyal Medya Yönetiminde Kilit Stratejiler

Sizlerde biliyorsunuz ki artık en küçüğümüzün bile sosyal medya hesapları var. Kimi çocuk gerçekten kendisi için bir hesap açıyor kimisi de henüz doğmadan anne ve babası tarafından kendisine bir veya daha fazla sosyal medya platformunda hesap açılıyor. Bu denli bir çılgınlık içerisinde gelişmekte ve büyümekte olan sosyal medyada markalarda yer almakta. Keza Instagram, Facebook gibi dev mecralarda satışlarınızı arttırmanız için sizlere plan-bütçe çerçevesinde imkânlar sunarak hedefinizi belirlemenize ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olmakta. İnsanlar olarak, işlerimizin çabucak halledilmesini ve kendimize daha çok vakit ayırmak isteriz. Bundan dolayıdır ki elimizden hiç düşürmediğimiz telefonlarımız üzerinden bilgiyi, alışverişi, eğlenceyi ve daha birçok bileşeni ararız. Takdir edersiniz ki, bu konuda en çok rağbeti sosyal medya platformları görmektedir. Peki, markalar kendini bu alanlarda nasıl geliştirmeli, neler yapmalı, kitlesini neye göre belirlemeli?  İşte sizlere sunabileceğim stratejiler.

Markanızın bir kimlik edinmesini sağlayın

Markalarında tıpkı insanlar gibi bir ruhu vardır. Bu ruhu, sunduğu ürün ve hizmetler ile, bunların kalitesi veya hitap ettiği kitle ile, müşteri destek hattı ile ve daha birçok etmen ile marka, ruh kazanır. Böylelikle insanların yaşadığı, duyduğu deneyim ile birlikte insanlar üzerinde unutulmayacak bir etki yapar. Sunduğunuz ürün veya hizmet her ne ise sosyal medyada da ona göre içerikler oluşturmanız gerekecektir ve bunu yaparken firma içinden mi, kendiniz mi yoksa bir ajans ile mi çalışacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. İçeriklerinizin kullanıcılar tarafından tanınır bir şekilde olmasını ayarlayın. Örneğin, paylaşımlarınızın arka planı, renk tonu, yazı tipi veyahut paylaşımlarınızdaki logonuz. Bu şekilde çalışmalar yürüterek insanların görsel hafızasında yer edinir ve hafızalarında kalmanıza yardımcı olur. Eğer sosyal medyanızı yöneten kişi veya ajans, olur da işten ayrılırsa, devam etmek istemezse sizler yine de benzer içerik türü üzerinden postlar oluşturmaya devam edin. Aksi takdirde kullanıcılar bu ani değişimi benimsemeyebilir ve sizden uzaklaşabilirler.

Her platformda olmak zorunda değilsiniz

‘Ne kadar çok alanda hesabım olursa o kadar çok gelişirim’ veya ‘oradan gelmez ise oradan gelir’ düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Her sosyal medya mecrasının bir açılış, kullanım amacı vardır ve siz her alanda aynı içeriği paylaşamazsınız. Deneseniz dahi paylaşamazsınız. Örneğin, Facebook üzerinde bir karakter sınırlaması yokken twitter üzerinden 280 karakter sınırı vardır. Instagram, görsellik üzerine kurulu bir yapıdayken LınkedIn ise profesyonellerin mecrasıdır.

sosyal medya platformları,

Daha ismini bile duymadığınız yüzlerce sosyal medya platformu olduğunu biliyor muydunuz? Bu alanda pazarlama işlemine başlamadan önce mutlaka markanızı tam anlamıyla analiz edin ve yola bu şekilde koyulun. Hedef kitlenizin yaş aralığı, yaşadığı bölge, sizin paylaşım tarzınız, cinsiyet gibi faktörler kesinlikle gireceğiniz mecrada kilit önemdedirler.

Paylaşımlarınız düzenli ama seyrek olsun

Yanlış okumadınız. Paylaşımlarınız düzenli fakat sık olmasın. Eğer sık paylaşımlarla takipçi ve dolayısıyla da potansiyel müşteri kazanacağınızı düşünüyorsanız maalesef ki yanılıyorsunuz. Sık paylaşım yaparak takipçilerinizi kaçıracaksınızdır. Dijital Dünyada empati gerçek anlamda çok çok önemli bir husustur. Kullanıcı deneyimi(UX) de bunun üzerine düşünülüp, uygulamaya geçirilmektedir. Düşünsenize, takip ettiğiniz bir hesap günde 2 veya 3 defa olmak üzere paylaşım yapmakta. Daha da basite indirgeyelim, bu hesap günde 1 defa olmak üzere her gün bir şeyler paylaşıyor. Siz ne hissedersiniz? Sürekli olarak bir sayfa üzerinden benzer paylaşımlar görmek? Kulağa hiç iyi gelmiyor. Keza göze de. Bulunduğunuz sektöre ve konumunuza da bağlı olarak haftada maksimum 5 paylaşım yapmalısınız. İdeal olarak ise haftalık olarak 3-4 paylaşımdır.

Her içeriğiniz, sunduğunuz ürün/hizmet üzerine olmasın

Kullanıcı gibi düşünmek. Değil mi? Takipçileriniz sürekli olarak sizin kampanya ve indirimlerinizden haberdar olmak zorunda değiller. Sonuç olarak takipçileriniz birer bot yazılım değil, gerçek insanlardır. Yapacağınız her 3 paylaşımdan biri bulunduğunuz sektör veya kategori ile ilgili bilgilendirici, eğlendirici içeriklerden oluşmalıdır. Bu şekilde insanları eğlendirirken, öğretebilir. Dolayısıyla da kesinlikle sadık bir takipçi kitlesi kazanmış olursunuz. Bunun ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Her takipçi, potansiyel bir müşteri demektir. Takipçilerinize iyi davranın.

Takipçilerinizi analiz edin

Yapmış olduğunuz paylaşımlar ile birlikte zaman içerisinde takipçilerinizin sınıfları da belli olacaktır. Bu konuda bulunduğunuz sosyal medya platformundan istatistikleri toplayabilirsiniz veyahut bunun için özel sosyal medya araçları da mevcuttur. Bu analizi gerçekleştirirken,

# Takipçileriniz haftanın hangi günleri daha yoğun olarak aktifler?

# Hangi saatler arasında daha çok etkileşim sergiliyorlar?

# Yaş aralığı nedir?

# Cinsiyet dağılımı ne şekilde?

Gibi temel sorulara ve kendi içinizde belirlediğiniz spesifik sorular ile birlikte cevaplarınızı bularak, içeriklerinizi bu analizin sonuçlarına göre modifiye edebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerine yüksek önem verin

müşteri ilişkileri,

Takipçileriniz sizlere sosyal medya üzerinden sunmuş olduğunuz hizmet ile ilgili sorular sorabilirler, paylaşımlarınıza yorumlar yapabilirler. Sizin yapacağınız bu soruları kesinlikle cevapsız bırakmamanız. Keza içeriklerinize gelen yorumlara da elinizden geldiğince karşılık vermeye özen gösterin. Bu sizi, müşterilerine önem veren ve sunmuş olduğu hizmete kefil olan bir marka olarak insanlara lanse edecektir. Unutmayın ki, bir arkadaş tavsiyesi sonucu sizlere gelen bir müşteriniz varsa artık istediğiniz boyuta ulaşıyorsunuz demektir. Potansiyel ve aktif müşterilerinize her zaman değer verin ki böylelikle markanız otoriter olsun.

Sizlerde kullandığınız sosyal medya strateji yöntemlerini yorumlarda paylaşabilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir