Anasayfa / Sosyal Medya Pazarlama / Pazarlamada Sosyal Medyanın Gücü

Pazarlamada Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal Medya günümüz insanlarının neredeyse hemen hepsinin kullandığı, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş bulunmaktadır. X kuşağından Z kuşağına, 5 inden 55 ine kadar dünya nüfusunun yarısından fazlası sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanmaktadır. Özellikle genç ve yetişkin kısım olarak nitelendireceğimiz 15-40 yaş arası kullanıcıların geneli itibariyle aynı sosyal medya platformu içerisinden birden fazla hesabı bulunmaktadır. Dijital ve Fiziksel Dünyayı bu denli kasıp kavuran, hayatımıza ve markamıza yön veren, Sosyal Medyanın gücü bu şekilde devam edip gitmektedir. Artık markalar, televizyon reklamlarından ziyade sosyal medya reklamlarına yönelmiş bulunmaktalar. Sosyal medya fenomenleri ile reklamlar yapmakta ve markalarının etkileşimlerini bu şekilde arttırmayı hedeflemektedirler. Tabi hal böyle olunca yeni meslek arayışları ve oluşumları da engellenemez duruma geliyor. Sosyal medya uzmanları, Influencer(ler), Sosyal medya pazarlama uzmanları vb. şekilde yeni meslek dalları oluşmaktadır.

Markanızı rakiplerinizin önüne geçirmek, satışlarınızı ve bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız kesinlikle “sosyal medya pazarlamacılığı” kanalını es geçmemelisiniz.

Her şey de olduğu gibi sosyal medyaya girecekken de hedefleriniz için planlarınızı hazırlamalısınız. Sizlere rehber niteliğinde olan aşağıdaki listede yapılacaklar konusunda bilgilendirmeler sunacağım.

  • Neyi Hedeflediğinizden Emin Olun

Sektörünüze göre değişkenlik gösteren bir metrik olan, ‘satışa sunduğunuz hizmet’ veya ‘ürününüz’ ne ise, potansiyel kitlenize bu yönde bir hedef belirleyin. Örneğin, “amacınız marka bilinirliğinizi ülke çapında duyurmak mı yoksa sadece bulunduğunuz bölge içerisinde duyurmak mı, hedef kitlenin eğitim durumu ne olmalı, satışlarınızı arttırmak için hangi yaş arasını hedeflemelisiniz veyahut hangi cinsiyet de satışlarınız daha yüksek grafik sonuçları veriyor?” Bu gibi soruların cevaplarını iyi vermeli ve sosyal medya mecralarını verdiğiniz bu cevaplar doğrultusunda planlamalı ve devam ettirmelisiniz.

  • İçerik Oluşturma

Kullandığınız sosyal medya platformuna göre içerik hazırlayacağınızı unutmayın. Bu önemli bir noktadır çünkü, Twitter da 280 karakterlik tweetler yazabilirken facebook üzerinde karakter sınırlaması yoktur. Instagram üzerinde efektif fotoğraflarınız daha çok etkileşim alırken LınkedIn için profesyonel tarzınız ön plana çıkacaktır. İçeriğinizi kullanıcı/müşteri gibi düşünerek oluşturmalısınız. İçeriğinizde ürününüzü veya hizmetinizi satmak için üstün çabalar sarf etmeyin. Böyle bir şeye yeltenecek olursanız maalesef potansiyel müşterileriniz sizden koşarak uzaklaşacaklardır. İnsanlar, kendilerine bir şey satmaya çalışanları sevmezler. Oluşturacağımız içeriklerde hedef kitlenizin psikolojik ve bulunduğu coğrafyanın etmen durumlarını da göz önünde bulundurarak onlara sunmuş olduğunuz ürün/hizmeti gerçekten ihtiyacı olduklarını bildikleri için satın alma aksiyonuna yönelmelerini sağlamalısınız.

  • Kampanya ve Çekilişler

Sizin için manevi ve maddi anlamları olan değerli markanızın hak ettiği değeri görmesi için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Bu adımlardan biri de isminizi yüzlerce, binlerce insana duyurup bu potansiyel müşteri portföyünüzdeki insanların sizinle iletişime geçmesini sağlamak için sosyal medya hesaplarınızda “çekilişler ve kampanyalar” oluşturmaktır.

Bu çekilişler, kampanyalar nasıl yapılmalı veya neye göre yapılmalı diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

sosyal medya pazarlama, smm,

Cevabı, yine sizin hayal gücünüze ve ne kadar istikrarlı olduğunuzdan geçiyor. Örneğin bir araba kiralama filonuz var ve marka isminizi şu anki potansiyelinizden çok daha fazlasına ulaşmasını istiyorsunuz ve bu hedefinizi gerçekleştirmek için bir Instagram/Facebook çekilişi düzenlemeye karar veriyorsunuz. Çekilişinizin kazananına 3 gün boyunca B sınıfı bir aracınızı ücretsiz olarak kiralıyorsunuz. Çekilişe katılma şartları;

  • 3 arkadaşınızı yoruma etiketlemek
  • Hikâyenizde sayfamızı paylaşmak
  • Sayfamızı takip etmek

Gibi şartlar koyabilirsiniz.

İmkânlarınız doğrultusunda çekilişler ve kampanyalarınızı oluşturup, duyurmayı ihmal etmeyin. Emin olun geri dönüşü sizlere çok fazla olacaktır. Bunun canlı örnekleri sayamayacağım kadar çok.

  • Düzenli Paylaşım Yapın

Sosyal bir dünyada yaşadığımızı ve insanların her an ellerinin altında bulunan elektronik cihazlarla bu sosyal medya platformlarına erişim sağlayabildiğini unutmayın. Bundan dolayı markanızın müşterileriyle her zaman iletişimde olduğunu, onlara değer verdiğini hissettirmeniz için haftalık minimum olarak 2 ila 3 paylaşım yapmaya çalışın. Eğer imkânlarınız varsa sosyal medya uzmanı işe alarak daha etkili çalışmalarla ve günlük paylaşımlarla müşteri etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

  • Analiz Yapın ve Bir Sonraki Hedefi Belirleyin

Yukarıda saydığım maddeleri yaptıktan sonra analizlerinizi yapın. Müşterilerinizin markanıza sadıklığı ne derecede, haftanın hangi günleri daha çok etkileşim alıyorsunuz, günün hangi saatlerinde kullanıcılar sayfanızı daha çok ziyaret ediyor, gerçekleştirmiş olduğunuz çekilişlere veya kampanyalara tepkiler nasıl, nasıl daha çok kitleyi hedefleyebilirsiniz? Bunun gibi soruları listeleyin ve cevaplarınızı not edin. Unutmayın ki, sosyal medya pazarlamacılığı istikrar isteyen hassas bir meseledir. Attığınız her adım bir önceki ve bir sonraki adımınızı tamamlar nitelikte olmalıdır.

Daha fazla bilgi almak ve sosyal medya pazarlaması konusunda destek almak için iletişim kısmından benimle irtibat kurabilirsiniz.

Aşağıda yorumlarda aklınıza takılan soru, düşünce veya önerilerinizi benimle ve diğer okuyucularla paylaşarak fikir alışverişlerini arttırabiliriz. 🙂

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir