Anasayfa / Dijital Pazarlama / Dijital Pazarlama Rehberi

Dijital Pazarlama Rehberi

Markalar, bu günlerde varlıklarını devam ettirmek için sizce nasıl bir strateji uyguluyorlar dersiniz? Özellikle Dünya çapında yaşanan salgınlar, doğal afetler veya ekonomik krizler olduğunda… Bir marka veya daha da ciddi bir durumu göz önüne aldığımızda bir sektör, bu gibi durumlardan en az zararla nasıl sıyrılabilir?

Cevabını vereyim; en güçlü kozları, dijital pazarlama ile kriz durumlarını yönetebilirler.

Dijital pazarlama, geçirmiş olduğumuz bu zor günlerde değeri son derece anlaşılmış olup dijital ile ilgilenmeyen binlerce küçük, orta ve büyük ölçekteki markalar bu alana yönelmiş ve varlıklarını devam ettirmek için stratejiler oluşturmaya çaba sarf etmektedirler. Tabii, sadece kriz anlarında değil, geride bırakmış olduğumuz yıllarda da önemi çok iyi bilinmekteydi.

Bu yazımı bir rehber, kılavuz niteliğinde değerlendirebilir ve burada yazanları uygulamaya geçirerek farkı deneyimleyebilirsiniz. 🙂

Dijital Pazarlama Nedir?

Bu alana yoğunlaşmadan önce ilk olarak pazarlamanın ne olduğunu kavramamız gerekecektir.

Pazarlamanın tanımı, özellikle bu alanda uzman veya çalışan kişiler için zor olmakta ve farklı türevler ortaya sürülmektedir. Fakat genel itibariyle hepsi bir çatı altında toplanmaktadır.

Pazarlama; firmaların veya kişilerin ürünlerini, hizmetlerini reklam, tanıtım, halkla ilişkiler gibi yöntemler ile hedefe ulaşması eylemidir.

Pazarlamayı koca bir çınar gibi düşünürsek, dijital pazarlama bu koca çınarın dallanmış bir koludur. Bundan dolayı bu ikisini birbirinden ayrı düşünmek doğru olmayacaktır.

Geleneksel pazarlama ve Dijital pazarlama arasındaki ayrılıkları, ortaklıkları ve her ikisi için bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak ilgili yazıma erişebilirsiniz.

Dijital pazarlama, adından da anlaşılacağı gibi internet mecraları üzerinden markanızı insanlarla buluşturma sanatıdır. Kendi içerisinde birçok farklı yöntemi vardır.

Bunlar arasında;

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • PPC Reklamları (Tıklama Başına Maliyet)
 • Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)
 • Viral Pazarlama
 • E Mail Pazarlama

Bu maddeler markaların en çok rağbet gösterdiği dijital pazarlama kanallarından bazılarıdır. Bunların yanı sıra; blog pazarlama, içerik pazarlama, mobil pazarlama, Affiliate pazarlama gibi farklı stratejiler için kullanılabilecek alanları mevcuttur.

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlamanın alanları nedir,

Şimdi, ister kendi markamız için ister bir işletme için ister kişisel markamız için deneyebileceğimiz yöntemleri ve bunları nasıl uygulayacağımızı inceleyelim.

1- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Markanızı Dijital Dünya’ya duyurmak için bir web sitesine sahip olmanız olmazsa olmazlardandır diyebilirim. Merak etmeyin, bu zorunlu bir durum değil ve bazı markalar sadece Instagram platformu üzerinden de satış ve hizmetlerini sunmaktadır. Fakat markanızın bir internet sitesinin olması, hedef kitleniz üzerinde büyük bir güven etkisi oluşturmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılar, merak ettikleri soruların(örneğin, satış sözleşmesi, gizlilik politikası, ürün/hizmet hakkında detaylar vs.) cevaplarını bulmak isterler. Bunların cevabı da yine web sitenizin içerisinde olmaktadır ve olmalıdır da.

Bir web sitesinin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız, buraya tıklayarak sıfırdan web sitesinin nasıl yapılacağı ile ilgili yazıma erişebilirsiniz. Aynı zamanda “1 Günde 0 dan 1 e WordPress” adlı Udemy eğitim setimi alabilirsiniz. İndirimli olarak eğitimimi almak isterseniz bana mail atmanız veya yorumlarda belirtmeniz yeterli olacaktır. 🙂

Arama motoru optimizasyonu(SEO), İngilizceden(Search Engine Optimization) çevrilmiştir. SEO’nun amacı, kullanıcılar arama motorlarında ilgili anahtar kelimeler ile arama yaptıklarında çıkan sonuçlarda ilk sıralarda sizle, yani web sitenizle karşılaşmasıdır. Bir örnekle bunu hemen açıklayalım ve kafamızda net bir resim oluşturalım;

Örneğin, bulunduğunuz şehirde acil olarak bir tesisatçıya ihtiyacınız var. Ne yaparsınız?

Doğrudan Google’ye veya herhangi bir arama motoruna girip şu şekilde bir arama dizini yaparsınız, “Ankara tesisatçı, Ankara tesisat firmaları, Ankara tesisat…” Sonrasında karşınıza çıkan sonuçlardan, genellikle internet kullanıcıları olarak ilk sıra(lar)daki web sitesine olan güvenimiz daha fazla olduğu için hemen siteye erişir ve hemen marka ile iletişime geçeriz. Büyük bir çoğunluğumuz, ki bu oran yapılan istatistiklerle de belirlenmiştir ki arama sonuçlarında ikinci sayfaya gitmeyiz.

Arama motorları, belirli periyotlar ile sitenizi indeksler. Bunu yaparken de arama motoru botları veya arama motoru örümcekleri dediğimiz sistemle yapar. Kısacası siteniz üzerinde yapmış olduğunuz en ufak değişiklik, güncelleme ve çalışmadan arama motorlarının haberi olmaktadır.

web siteleri için seo'nun önemi,

Bu durum da bizlere gösteriyor ki web sitesini tasarlayıp, geliştirmek ve bitirmek yeterli olmamaktadır. Ne ile ilgili ürün/hizmet sunuyorsanız buna yönelik SEO çalışmalarınızı yapmalısınız. Peki, SEO çalışması nasıl yapılır?

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce bilmeniz gereken en önemli husus, web siteniz için içerik üretmektir. Bill Gates’in de dediği gibi ‘İçerik Kraldır.’ Peki, içeriğimizi nasıl üreteceğiz?

İçeriklerinizi üretirken altın kural, özgün olmaktır. Eğer kopyala-yapıştır gibi bir yönteme başvurmayı düşünüyorsanız, hemen şu an bu işi bırakmalısınız. Çünkü arama motorları sandığımızdan daha zeki olmakla birlikte kopya içeriği tespit etmektedirler ve bunu tespit ettikleri anda artık siteniz arama sonuçlarında kendi ismi ile dahi aratıldığında, sonuçlarda görünmeyecektir. Bu ne demek mi? Artık Google’den ceza yediniz ve bu cezanın dönüşü size çok fazla sıkıntı oluşturabilir demektir.

İçeriklerinizi nasıl oluşturacaksınız veya neye göre oluşturmalısınız?

Eğer bir işletme sahibi iseniz sektörünüzle, sunduğunuz ürün(ler) veya hizmet(ler) hakkında bilgiler sunarak oluşturabilirsiniz. İçeriğinizi oluştururken ki kritik nokta, müşteri gibi düşünmektir. Yani hangi sektördeyseniz ve bir müşterinin en çok merak ettiği, edeceği konuları ele alarak içerik üretirseniz, ilgili sonuçlarda hedef kitlenizin sizi bulması oldukça olasıdır. Mesela takipçilerim, benim siber güvenlik üzerine çalışmalarda bulunduğumu bilirler. Google’ye gidip ‘Pentest hakkında bilinmesi gerekenler’ yazıp, arama yaptığınızda benimle karşılaşacaksınız. Buradan çıkarılacak sonuç, hedef kitlenizin ilgilendiği veya ilgilenme potansiyelinin olduğu konular hakkında sitenize içerik üretmelisiniz.

Bir işletme web sitesi için, site içerisinde bir blog sayfası açarak yazılarınızı burada paylaşabilirsiniz. Kişisel markanız için de aynı durum geçerlidir. Eğer kişisel olarak ürünler, hizmetler sunduğunuz bir web siteniz varsa, bir blog sayfası açarak sitenizi besleyebilirsiniz. Sadece blog yazılarından oluşan bir web sitesi açmak da markanız için büyük bir katkıdır.

SEO da dikkat edilmesi gereken hususlar

SEO çalışmalarını yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır.

Bazılarını şu şekilde sizlere listeleyebilirim;

 • Hız
 • Görsel Optimizasyon
 • JavaScript/CSS kodlarını sıkıştırma
 • Site İçi Optimizasyon
 • Site Dışı Optimizasyon
 • Backlink

Hız; SEO da belki de en çok dikkat edilmesi gereken konu hız. Eğer yavaş bir web sitesine sahipseniz ve diğer çalışmalarınız ne kadar iyi de olsa maalesef ki bir sonuç vermeyecektir. Yapılan araştırmalar neticesinde kullanıcılar, 3 saniyeden daha geç yüklenen web sitelerini direkt olarak terk etmektedirler. İşin açıkçası bunun için bir araştırma yapmaya da gerek yok. Günümüz teknoloji ve dijitalden oluşmakta. Teknolojinin hızına yetişemediğimiz bir dönemde yaşamaktayız. Hız, bu denli önemliyken internet üzerinde yavaş çalışan her şeyden uzak durmaktayız. Bu durumu muhakkak yaşamışızdır. Bir siteye erişmeye çalıştığınızda hiç dakikalarca veya 3 saniyeden daha fazla beklediğiniz kaç süreç oldu? Belki çok ama çok nadiren…

Görsel Optimizasyon; Arama motorları sitenizi görsellerle desteklemenizi çok sever ve bu çalışmayı kesinlikle göz ardı etmez, sizi ödüllendirir. Fakat şöyle bir problem var; arama motoru örümcekleri siteniz içerisindeki görselleri NULL(yani boş) olarak algılar ve indekslemeden geçer. Bundan dolayı görsellerimizin indekslenmesi için sitemize eklediğimiz her görselimize ALT Etiketi eklememiz gerekmektedir. ALT etiketini, görselimiz veya görselimizi ekleyeceğimiz ne ile ilgiliyse buna göre belirlemeliyiz. Örneğin, araba yedek parçaları ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz ve yazınız içine bir görsel eklemek istediniz. Görselinize gireceğiniz etiketler şu şekilde olabilir; yedek parça Ankara, araba yedek parçaları ucuz, (marka ismi) araç yedek parçaları…

seo'nun aşamaları nelerdir,

Görsel optimizasyon çalışmasında çok önemli bir diğer husus, görsellerimizin boyutlandırılması. Web siteniz üzerinde 50 KB den büyük görseller varsa kesinlikle bunları yeniden boyutlandırmalısınız. Çünkü yüksek boyutlardaki medya türleri, sitenizi ağırlaştıracak ve yoracaktır. Boyutlandırma işlemlerini Photoshop üzerinden veya ücretsiz yazılımlardan olan GIMP, Paint 3D üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

JavaScript/CSS Kodlarını Sıkıştırma; Bu kodların yoğun olduğu bir site de,(yani çok fazla görselliğin, temanın renkleri, grafikleri vb.) tarayıcınız ilk olarak bunları görür ve indeksler. Bundan dolayı sitenizin açılış hızında büyük bir düşüş yaşanır. Bu sorunu çözmek için bu kodları sıkıştırmanız gereklidir. Eğer WordPress sistemini kullanıyorsanız bununla ilgili eklentiler mevcuttur.

Yeri gelmişken, WordPress siteniz için gerekli temel eklentileri merak ediyorsanız bilgiler burada.

Site İçi Optimizasyon; Yukarıda bahsetmiş olduğum çalışmalarının yanı sıra site içerisindeki kod/içerik yoğunluğu da site içi optimizasyonunu etkileyen hususlardan biridir.

Site Dışı Optimizasyon; Gerçekleştirmiş olduğunuz tüm site içi optimizasyonların yanı sıra site dışı optimizasyonunuzu da gerçekleştirerek hedefinize ulaşmanız için çok büyük bir fark atmış olacaksınız. Bunu yapmak için sitenizi sosyal medya hesaplarınız ile beslemeniz ve ilgili mecralarda da aktif olmalısınız. Bunun sebebi, arama motoru örümcekleri sitenizde belirtilen sosyal medya platformlarını da ziyaret ederler ve oradaki aktifliğinizi de incelerler.

Backlink; Diğer sitelerin sizlere referans olmasıdır diyebilirim. Mesela bir web sitesi içerisinde bir yazıda sizin sitenizin linkinin verilmesi… Backlink çalışmasına bir örnektir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken çok ama çok önemli bir nokta vardır. Her siteden backlink almak kesinlikle intihar olacaktır. Çünkü Google ve diğer arama motorları bunu hemen fark edecektir. En yüksek backlink puanını aynı sektörde bulunduğunuz başka bir markadan alırsanız, sağlarsınız. Mesela ayakkabı satışı ile ilgili bir web sitesinin gidip de inşaat malzemeleri satan bir web sitesinden backlink alması hiçbir katkı sağlamayacaktır. Hatta zararla bile sonuçlanabilir.

2- PPC Reklamları(Tıklama Başına Maliyet)

Arama motorları için bahsedecek olursam, SEO nun hızlandırılmış halidir diyebilirim.

Peki, bu çalışmaları nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Google Ads üzerinde hesabınızı açtıktan sonra en çok hangi anahtar kelime(ler) sonuçlarında görünmek istiyorsanız bu kelimelere bir bütçe belirliyorsunuz. Örneğin, reklam kampanyanıza aylık 100 TL lik bir bütçe oluşturdunuz. İnternet kullanıcıları belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile arama yaptıklarında, çıkan sonuçlarda (‘reklam’ etiketi altında ilk sıra(lar)da olursunuz) reklam kampanyanıza her tıkladığınızda bu 100 liralık bütçenizden harcayacaktır.

tıklama başına maliyet nedir,

Benzer bir durumu Instagram ve Facebook reklamcılığında da görebilirsiniz. Instagram üzerinde bir gönderinize reklam verebilirsiniz. Bunun için hedef kitlenizin; cinsiyet, coğrafi, yaş gibi özelliklerinizi belirledikten sonra bütçenizi oluşturur ve kampanyayı başlatırsınız.

3- Sosyal Medya Pazarlaması

Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Pinterest, Telegram…  Aramızda saydığım sosyal medya mecralarından herhangi birinden hesabı olmayan var mı ya da bu uygulamaları hiç kullanmadım diyen?

Cevabı, kişiselleştirmekten çıkarayım. We Are Social in verilerine göre 2018 yılı istatistiklerinde, Dünya nüfusunun %45 i sosyal medya kullanmaktadır. Şu an 2020 yılındayız. Sizce bu oran artmış mıdır yoksa azalmış mıdır? Evet, sosyal medyanın bu denli önemli olduğu bir dönemde yaşadığımıza göre bu önemli mecraları kesinlikle markamızın lehine de kullanabiliriz.

Sosyal medya platformlarında yer alıyorsanız dikkat etmeniz gereken 2 temel niteliğe sahip olmalısınız,

 1. Kaliteli ve özgün içerik oluşturmak
 2. Halkla ilişkilerinizi kuvvetli tutmanız

Adı üstünde sosyal medya. Düşünün hangimiz evde kullandığımız ve belki de çok memnun olduğumuz Beko, Vestel, Arçelik, Samsung gibi firmaları sosyal medyadan takip ediyoruz? Çoğu insan marka hesaplarını Instagram, Facebook gibi platformlardan takip etmiyor. Arkanıza yaslanın ve sakin olun… Müşterilerinizi ve hedef kitlenizi etkileyecek içerikler üretin ve onlarla daima iletişimde olun. Gelen her yoruma her mesaja muhakkak cevap verin. Rakiplerinizi analiz etmekten kaçınmayın. Bu durum sizin onların yaptığı hatalara veya yanlışlara düşmenizi engeller.

sosyal medya pazarlamasının markanız için önemi,

Aynı zamanda doğru ama abartmadan etiket kullanmanız gerekir. Abartmaktan kastım; gönderinizin altına onlarca etiket girmek, alakalı veya alakasız. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Etiketlerinizi elinizden geldiğince Türkçe girmeye çalışın. Eğer ithalat, ihracat yapmıyorsanız. Çünkü sizin gerçek ve potansiyel bir müşteri portföyüne ihtiyacınız var. Binlerce veya milyonlarca takipçiye ihtiyacınız yok. Önemli olan bu mecralarda kaliteli ve özgün bir şekilde varlığınızı sürdürmek. Takipçi, beğeni gibi olgulara kesinlikle takılmayın.

Sosyal medyadan sektörünüzde bulunan veya sektörünüze yakın olan markalar, hesaplar ile iletişime geçip network ağınızı genişletin. Bağlantılar kurun. Bunun etkisi size büyük olacaktır.

Belirli aralıklarla sunmuş olduğunuz ürün veya hizmet ile ilgili çekilişler düzenleyin.

Sosyal medyayı kullanan markalar, marka bilinirliğini güçlendiriyor ve kesinlikle büyük bir avantaj elde ediyor.

4- Viral Pazarlama

Dijital pazarlamanın en etkili en vurgulu ve bir o kadar da zorlayıcı olan alanıdır. Ağızdan ağza pazarlama yöntemini hiç duydunuz mu? İnsanlar bir ürünü-hizmeti alır ve bundan o kadar memnun olurlar ki, arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla bir araya geldikleri o ürünü-hizmetin sonucunda yaşadığı mükemmel deneyimi paylaşmaktan çekinmezler. Böylelikle bir kişi aracılığı ile onlarca kişi ve bu onlarca kişi de yüzlerce kişiye bunu anlatarak ağızdan ağza pazarlama yöntemini gerçekleştirmiş olurlar.

Viral pazarlama da, ağızdan ağza pazarlama yönteminin dijitale uyarlanmasıdır diyebiliriz. Örnekler ile bu konuları açıklayarak aklınızda daha berrak bir çerçevenin oluşmasını amaçlıyorum. Şimdi, bir örnek ile açıklayacak olursam;

Daha önce Instagram da YouTube de muhakkak dikkat çekici videolara denk gelmiş ve bunları arkadaşlarınıza göndermişsinizdir. Belki farkına varmış belki de farkına varamamışsınızdır fakat bu içeriklerin çoğunda bir ürünün veya hizmetin tanıtımı vardır. Viral pazarlamayı en iyi kullanan markalardan birisi de RedBull’dur. RedBull’un stratjilerini incelediğinizde ve viral pazarlamasını gözlemlediğiniz de çoğu insanın fark etmediği ama gerek ilgili içeriğin içerisine profesyonelce yerleştirilmiş enerji içecekleri, içeriğin her yerindedir. Resmen bilinçaltımıza işletecek türden. Tabii en önemli nokta da hazırladıkları görsel/video içeriği harika bir şekilde hazırlamaları ve insanları etkilemeleridir. Bundan dolayı çoğu insan bunu arkadaşlarıyla paylaşmaktan zevk alır. Çünkü sizin sevdiğiniz, güldüğünüz, hüzünlendiğiniz bir şeyi büyük ihtimalle arkadaşınız da aynı duygularla paylaşacaktır.

viral pazarlama nasıl yapılır,

Viral pazarlama, daha çok video içeriklerle eyleme geçmesiyle beraber görsel içerik, e mail, blog içerikleri ile de yapılabilmektedir. Buradaki altın kural, insanları etkileyebileceğiniz özgün, kaliteli içerikler üretmektir.

5- E Mail Pazarlama

Dijital pazarlamanın ilk ve en eski yöntemidir. Uzun yıllardır bu yöntem kullanılmaktadır fakat artık eskisi gibi geri dönüşümler vermemektedir.

Özellikle 2000 li yıllardaki gibi etkileşim alamamasının sebebi, o dönemlerde sosyal medya platformlarının henüz olmaması veya yeni yeni insanlar tarafından keşfediliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Şimdiler de tam anlamıyla işe yaramıyor diyemeyiz tabi ki. Bu yöntemi kullanmak için hosting firmaları hizmet vermektedir. Örneğin, GoDaddy. Yine de internet üzerinde araştırmalar yapabilir ve hedef kitlenizin özelliklerini tanımlayıp, bütçenizi oluşturduktan sonra reklam kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Evet! Artık Dijital Pazarlama konusunda donanıma sahipsiniz. Tabii, bunu bir de uygulamaya geçirmek var. Uygulamaya geçirmediğiniz sürece maalesef bildikleriniz sadece teoride kalmaktan öteye gidemeyecektir.

Bilgi, paylaştıkça çoğalır ve bizi kesinlikle bu kurtarır.

Yorumlarınızı paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. 😊

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir