Anasayfa / WordPress / WordPress İle 0 dan Web Sitesi Kurma

WordPress İle 0 dan Web Sitesi Kurma

Bir süredir aklınızda kendi web sitenizi yapmak mı var? Veya web sitesi tasarımını öğrenmek? Cevabınız evet ise fakat kodlama bilgisine sahip olmadan bunu nasıl gerçekleştireceğim diye kendinize soruyorsanız, doğru adrestesiniz.

WordPress ile hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan profesyonel görünüme sahip harika web siteleri oluşturmanız mümkündür. Kulağa nasıl geliyor? Heyecan verici değil mi?

WordPress site tasarımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabına geçmeden önce, ilk olarak bu sistemi tanıyalım ve temel bilgiye sahip olalım. Ki yaşanabilecek herhangi bir problemde veya durumda nasıl bir reaksiyon verebileceğinizi anlayabilelim. WordPress bir site kurmada güçlük çekiyorsanız ya da çok daha profesyonel ellere bırakmak istiyorsanız WordPress Uzmanı sizler için iyi bir çözüm olabilir. Ya da devam ederek kendiniz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi içerisinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat siz “WordPress” kelimesini duyduğunuz an, wordpress.org dan kastedildiğini anlayın. Çünkü wordpress.com gerçek anlamıyla çok sınırlı bir yapıya sahip olmakla birlikte ücretli bir sistemdir. Öte yandan wordpress.org a baktığımızda yani projelerimizi gerçekleştireceğimiz sistemde, daha özgür bir şekilde çalışmalarımızı yapabilir, temalar ve eklentiler ekleyebilir ve çok daha fazlasını kolay bir şekilde bu sistemde halledebiliriz.  Bu iki sistemin farklarını daha net görmek istiyorsanız buraya tıklayarak wordpress.com ve wordpress.org u daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Şimdi bir web sitesi oluşturmak istiyoruz. Bize en temelinde gerekli olan 2 şey vardır;

 1. Alan Adı(Domain)
 2. Hosting

Alan Adı Nedir?

Alan adı, İngilizce karşılığı ile domain. Web sitenizin URL kısmında gözüken yapıdır. Bir örnek ile açıklayacak olursak,

Bir apartmanınızın olduğunu düşünün. İnsanlar apartmanınızı nasıl ve neye göre ziyaret eder? İsmine göre değil mi? Dolayısıyla internet dünyasında satın almış olduğunuz alan adınız sizin adresinizdir. Ve kullanıcılar bu adrese göre web sitenizi ziyaret eder.

Hosting Nedir?

Yine yukarıdaki örnekten anlatmaya devam edecek olursam,

Apartmanınızın kaç katlı olmasını isterseniz? 3 kat yeterli mi veya 5, belki 10 kat? Bunu belirlemek sizin elinizde. Yani hosting, barındırma hizmeti anlamına gelmektedir. Sitenizin depolama alanı, aylık trafiği, SSL yapısı(https://) gibi seçenekleri size hizmet olarak sunar. Eğer çok büyük bir projeniz var ise(haber, forum siteleri gibi) buna yönelik hosting paketinizi seçebilirsiniz.

Alan adı ve hosting mantığını da kavradıysak şimdi sitemizi kurmaya geçebiliriz.

WordPress Site Tasarımı

İnternet üzerinden blog veya marka sitenizi açarak maddi bir gelir kaynağı elde etmek istiyor olabilirsiniz veyahut freelancer bir web tasarımcısı olarak kurum, kuruluş ve markalara web sitesi hizmeti sunmayı planlıyor olabilirsiniz. Bu ve bunun gibi sebepler için WordPress, en doğru adres diyebilirim.

Sitemizi kurarken ilk yapacağımız işlem bir alan adı ve hosting satın almaktır.

Alan Adı ve Hosting Satın Alımı

Alan adı ve hosting tedarik eden birçok firma bulunmaktadır. Bunlar arasında;

Godaddy, İsim Tescil, Turhost, Güzel Hosting, Natro… Bu markalardan birini tercih edebilirsiniz. Ben genel itibari ile Güzel Hosting ile çalışmaktayım. Hızlı, kesintisiz, sorunsuz ve müşteri desteği açısından gayet yüksek performansa sahip. Aynı zamanda hosting paketini buradan alırsanız, sizlere ücretsiz SSL(https://) sertifikası sunmakta.

Güzel Hosting üzerinden alacağınız hosting paketlerinde “DGKNKRDG” kupon kodunu kullanarak %10 indirim kazanabilirsiniz.

Güzel Hosting’e eriştikten sonra bir müşteri profiliniz yok ise öncelikle kayıt olmalısınız. Kaydınızı tamamladıktan sonra sıra, hosting ve alan adımızı seçmeye geldik.

Güzel Hosting paneli üzerinden karşımıza sıralanan kategoriler arasında “Web Hosting” kısmının üzerine geliyoruz/tıklıyoruz. Karşımıza Linux, Windows, WordPress Hosting seçenekleri sıralanacaktır. Burada seçmemiz gereken Linux Hosting’dir.

web hosting seçimi nasıl yapılır,

Çünkü Linux altyapısı hem MacOs hem Linux hem de Windows tabanını desteklemektedir. Diğer seçeneklerden birisini seçerseniz(ör: Windows hosting), her altyapıyı desteklemediğinden dolayı diğer işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar sitenize erişemeyebilir, sorunlar çıkabilir.

Linux Hostingi seçtikten sonra karşımıza hosting paketleri sıralanacaktır. Buradaki seçimimizi doğru yapmalıyız.

Sitemizin içerik yoğunluğu ne olacak? Site dinamik mi yoksa statik bir yapıya mı sahip olacak? Kullanıcı girişleri olacak mı? vb vb. soruları cevapladıysanız paketimizi seçebiliriz.

Örneğin, bir esnaf atölyesi için web sitesi yapacaksınız, basit paketi idealdir. Görseller ve medya açısından biraz daha yoğun olacaksa ideal olarak ekonomi-1 paketini tercih edebilirsiniz. Veya kendiniz için yeni bir blog sitesi açmayı planlıyorsunuz. Yine aynı şekilde basit paketi işinizi görecektir. Merak etmeyin, olurda depolama alanınızı doldurursanız bir üst pakete dilediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz 😊.

Bu kısımda basit paketini seçip, ‘sipariş’ butonuna tıklayalım ve işlemlerimize devam edelim.

hosting seçimi nasıl yapılır,

Şimdi sırada alan adımızı almak için bir platform karşımıza geldi. Burada boş kutucuğa kullanmak istediğimiz alan adını yazarak uygunluk durumunu kontrol edeceğiz. Yani, almak istediğiniz domain, daha öncesinde başkası tarafından satın alınmış mı? İsterseniz kutucuğun hemen sağındaki küçük kutucuktan uzantınızın ne türde olacağını da belirleyebilirsiniz(.com – .net – .org gibi).

alan adı nasıl alınır,

alan adı seçimi nasıl yapılır,

Alan adınızı sorgulattınız ve müsait çıktı… Harika! Öyleyse devam edelim.

Bir sonraki sayfada hosting paketimiz ile ilgili yapmamız gereken bir işlem mevcut. Bu işlem “Ödeme Sıklığı Seçiniz” kısmı. Karşımıza 6 aylık olarak sunulmaktadır fakat bizim bunu ‘yıllık’ olarak değiştirmemiz gerekir. Çünkü alan adımız ile hostingimiz entegreli bir şekilde çalışacağından dolayı ve alan adı alımı minimum 1 yıllık olduğundan, hostingimiz 6 aylık olursa, 6 ayın sonunda alan adımız bağlı kalacağı bir hosting hizmeti olmayacaktır. Dolayısı ile siteye ulaşılamayacaktır.

hosting yıllık satın alım,

Bu işlemi de tamamladıktan sonra devam edip, alan adımızla ilgili konfigürasyon paneline geçiş yapıyoruz.

DNS Yönetimi ve ID Korumayı seçili hale getiriyoruz. İlgili açıklamalar hemen kutucuğun altında yazmaktadır.

DNS yönetimi, alan adınız herhangi bir hosting hizmetine bağlı olmadan da değişiklikler ve ayarlamalar yapabilmenize olanak sağlar.

ID(Whois Bilgileri) Koruma ise hosting firmasına kayıt olarak doldurmuş olduğunuz kişisel verilerinizin(Ad, soyad, telefon, adres gibi), 3. kişiler tarafından sorgulatıldığında gizli kalmasını sağlar. Bundan dolayı 2 seçeneğini de aktif etmenizi tavsiye ederim.

whois bilgileri gizleme,

İşlemlerimizi tamamladıktan sonra, artık ödeme sayfasına geçebiliriz. Ödenecek olan tutarı sayfanın hemen sağında görebilirsiniz. Dolar indeksine göre fiyatlandırma yapıldığı için fiyatlar günden güne değişiklik gösterebilmektedir. Buradaki işlemi de tamamladıktan sonra 3D Secure sayfasına yönlendiriliyor ve cep telefonunuza gelen kodu girerek, ödeme işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Akabinde mail adresinizi kontrol etmeli ve ilgili aktivasyon işlemlerini(gelen doğrulama linklerine tıklamalısınız.) gerçekleştirmelisiniz.

alan adı ve hosting nasıl satın alınır,

 

SSL Sertifkasının(https://) Kurulumu

Aktivasyon işlemi de tamamlandığına göre sitenizi kurmadan önce yapmamız gereken bir şey daha var. Ne mi? Hatırlarsanız yazımın üst kısımlarında Güzel Hosting’in, hosting paketini kendilerinden temin eden kişilere/kurumlara ücretsiz SSL(https://) sunduğunu söylemiştim. SSL Sertifikasını tanımlatmak için yapmanız gereken; Destek sistemine giriş yaptıktan sonra, sayfanın sağ kısmında ‘Destek Bildirimi Oluşturun’ seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan platformda destek talebinizi “Web Hosting/Reseller” olarak belirleyin. Şimdi mesajımızı yazalım. Başlık kısmına ‘SSL Kurulumu’ yazabilirsiniz. Ardından İlişkili hizmetinizi seçiniz ve mesaj kısmına da;

“Ücretsiz SSL sertifikamın kurulumunu rica ediyorum.” Yazıp, gönderebilirsiniz. Destek talebinize genel itibari ile çok kısa sürede geri dönüş sağlanıyor. Geri dönüş yapıldıktan sonra artık SSL iniz hosting paketinize tanımlanmış oldu.

SSL kurulumu nasıl yapılır,

 

WordPress Kurulumu

Şimdi satın almış olduğumuz alan adımızı ve hostingimizi, WordPress üzerine kurulumunu yapalım.

Öncelikle Güzel Hosting üzerinde sayfanın sağ üst kısmından “Hesabım” seçeneğine tıklıyor ve açılan sekmelerden ‘Ürün ve Hizmetleriniz’ seçeneğine tıklıyoruz.

wordpress nasıl kurulur,

Satın almış olduğunuz hizmetler burada karşınıza çıkmaktadır.

İlgili Hosting paketiniz ve hemen altında ilişiği bulunan alan adınız yazacaktır. Ve aynı hizada sağ kısımda mavi bir buton içerisinde “Yönet” seçeneğine tıklıyoruz.

wordpress kurulum nasıl yapılır,

Karşımıza hosting paketimizin bilgileri gelecektir. Sayfayı aşağı doğru kaydırdığımızda “cPanel” seçeneğini göreceğiz, tıklıyoruz…

Açılan cPanel sayfamızda birçok seçenek ile karşılaşacağız. Şimdilik sadece tek bir seçeneğe yoğunlaşmamız gerekmektedir. Sayfayı aşağı doğru kaydıralım ve sırasıyla şu yolu izleyelim;

Yazılım -> Softaculous Apps Installer

cpanel wordpress kurulumu,

Seçeneğine tıklıyoruz…

Karşımıza içerik yönetim sistemleri(CMS) listelenmiş bir şekilde gelecektir. İlk sırada WordPress’in üzerine geliyoruz ve “Install” seçeneğine tıklıyoruz.

wordpress kurulum yüklemesi,

Açılan yeni sayfada, sitemizin temel bilgilerini dolduracağız, protokolümüzü seçecek ve kontrol paneli(admin sayfası) giriş bilgilerimizi belirleyeceğiz.

Choose Installation URL kısmında yapmamız gereken, SSL sertifikamız olduğu için http:// yazan kısmı https://www. olarak değiştirmeliyiz. Dilerseniz de https:// olarak da belirleyebilirsiniz. https://www. İle https:// arasındaki fark, kullanıcıların URL nizi arama motoru sonuçlarında nasıl göreceğidir.

ssl sertifikası entegrasyonu,

Ardından Site Name kısmına, sitemizin ismini yazıyoruz. Site Description kısmına ise sitemizin açıklamasını. Örneğin Ben sitemin ismini Doğukan KARADAĞ olarak belirledim ve açıklama kısmına da “Webmaster” yazdım. Arama sonuçlarında şu şekilde gözükeceğim; Doğukan KARADAĞ – Webmaster

site açıklaması, site sloganı,

Admin username kısmına yönetici olarak girmenizi sağlayacak kullanıcı adınızı yazınız. Ama “admin” olarak belirlememeye özen gösteriniz. Çünkü kaba kuvvet saldırılarında(brute force attack) en çok denenen kullanıcı adı admin’dir. Hemen altında bir de parolanızı oluşturun.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra aşağı kısımda ‘Select Plugin(s)’ kategorisi içerisinde ‘Limit Login Attempts (Loginizer)’ ve ‘Classic Editor’ eklentilerini seçelim. Loginizer, eklentisi sitenizin yönetici paneline girmeye çalışan birileri olursa buna 3 defadan fazla hatalı giriş yapmasına izin vermiyor ve siteye giriş için o IP adresine zaman bloklaması yapıyor. Classic Editor ise WordPress 5.0 güncellemesi ile gelen blok düzenleyici yerine kullanılan editördür. Yeni başlayanlar için daha kullanışlı olmakla birlikte daha sade bir paneli mevcuttur.

wordpress kurulum,

Sitemizin kurulması için sayfanın en altındaki “Yükle” butonuna tıklayalım. 1-2 dakikalık kurulum aşamasından sonra bize ‘kurulum başarılı’ mesajı verecektir.

WordPress Yönetici Paneli

Şimdi sitemizin tasarımını, içeriklerin eklenmesini, sayfaların oluşturulmasını gerçekleştirmek için yönetici panelimize erişelim.

WordPress sitelerin yönetici paneline erişmek için URL kısmına; www.siteisminiz.com/wp-admin yazmalısınız. Yönlendirilen sayfada, öncesinde oluşturmuş olduğumuz kullanıcı adı ve şifremizi girerek sitemizin kontrol paneline erişiyoruz.

wordpress yönetici paneline nasıl erişilir,

Sitemizin arka planına eriştikten sonra karşımıza ilk olarak sitemizin genel durumu çıkacaktır. Sayfamızı aşağı doğru kaydırdıkça sitemiz üzerinde kaç yazı bulunmakta, kaç yorum var, sayfa sayımız vb. gibi durumları başlangıç sekmesi altında bulabiliriz.

Sayfanın sol kısmından kontrol panelimizin elemanları görebilirsiniz.

Kontrol Paneli Elemanları ve Görevleri

wordpress kontrol paneli,

Başlangıç: Bu kısımda sitemizin genel durumunu görebiliriz. Bir örnekle benzetecek olursak, sitemizi kuş bakışı izlemleyerek kaç yazımızın, sayfamızın ve yazılarımıza gelen yorumları görebilir, inceleyebiliriz.

Başlangıç elemanını seçtiğimizde ‘güncellemeler’ elemanı da görünmektedir. Güncellemeler, kullanmış veya yüklemiş olduğunuz tema ve eklentilere gelen son güncellemeleri göstermekte ve karşınıza bildirim olarak çıkmaktadır. Aynı zamanda WordPress sistemine gelen güncellemeler de burada karşınıza gelecektir.

Yazılar: Bu elamanın altında ‘yeni ekle’, ‘kategoriler’ ve ‘etiketler’ çıkmaktadır. Yeni ekle seçeneğine tıkladığınızda siteniz üzerinde yayınlanacak bir yazı yazabilirsiniz.

Kategoriler, paylaşmış olduğunuz yazılara bir çatı, klasör olacaktır. Mesela şu an okuduğunuz bu yazımı, “wordpress” kategorisi altında paylaştım. Sizde web siteniz üzerinde farklı alanlarda yazılar paylaşmayı planlıyorsanız kategorilendirme yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Etiketler, paylaşmış olduğunuz yazıya barkod niteliğinde bir özellik kazandırır. Örneğin, elektrikli araba motorları ile ilgili bir yazı paylaştınız ve ‘elektrikli motorlar’ etiketini yazınıza eklediniz. Kullanıcılar ilgili anahtar kelimeler ile arama motorlarında araştırma yaptıklarında etiketiniz aracılığı ile de paylaşmış olduğunuz yazıya ve dolayısıyla sitenize erişmiş olacaklardır.

Ortam: Burada web sitenize yüklemiş olduğunuz tüm görselleri, videoları kısacası medyayı görebilir, değişiklikler yapabilirsiniz. Aynı zamanda yeni görsel içerikleri buradan ekleyebilir veya silebilirsiniz.

Sayfalar: Web siteniz üzerinde kullanıcıların markanız hakkında bilgi sahibi olması için göreceği sayfaları(anasayfa, hakkımızda, hizmetlerimiz, iletişim…) buradan oluşturacak ve içerikleri ekleyeceksiniz.

Yorumlar: Paylaşmış olduğunuz yazılarınıza gelen yorumları buradan takip edecek ve istediğiniz yoruma onay verecek veyahut silebileceksiniz.

*Görünüm: En önemli kontrol paneli elemanıdır da diyebiliriz. En kritik işlemler ‘Görünüm’ kategorisi altında gerçekleştirilmektedir.

Temalar seçeneğine girdiğimizde web sitemiz için bir kemik şablon seçer ve site tasarımımızı bu tema üzerinden devam ettiririz.

‘Özelleştir’ seçeneği ise seçmiş olduğumuz tema üzerinde düzenleme yapmamızı sağlamaktadır.

‘Bileşenler’ ise sitemiz üzerinde sağında, solunda veya alt kısmında görülebilecek elemanların eklenmesi veya çıkarılması için gereklidir. Örneğin, sitemizin alt kısmına bir ‘takvim’ eklemek istiyorsak veya sitenin sağ tarafına bir ‘arama butonu’ ve bunun gibi işlemleri gerçekleştirmek istiyorsak bileşenler aracılığı ile sonuca ulaşabiliriz.

‘Menüler’, bir nevi harita görevi görmektedir. Haritalar, bizim yolumuzu bulmamızı sağladığı gibi menüler de, internet sitemize gelen kullanıcılara yol göstermektedir. Nasıl mı? Oluşturmuş olduğumuz sayfaları burada konumlandırabilir, alt elemanlar haline getirebilir ve son görünümünü ayarlayabiliriz.

‘Tema Düzenleyici’, bu kısım ile genellikle uğraşmamıza gerek yoktur. Çünkü seçili tema üzerinde değişiklikler yapmamızı sağlar fakat bunu profesyonel bir şekilde gerçekleştiremezsek maalesef geri dönüşü olmayan bozulmalara yol açabiliriz. Bu tarz durumlarda eğer bir problemle karşılaşırsanız WordPress Destek alabilirsiniz. Bu sayede çözümünü profesyonel bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Tema düzenleyici kısmında yapmamız gereken bir işlem, sitemizin tasarımı bittikten sonra arama motorlarına tanıtmak amacıyla aldığımız “meta” etiketlerini ‘tema üst bölümü(header.php)’ kısmında ilk <head> etiketleri arasına yapıştırıp, dosyayı güncellemek olacaktır. Web sitenizi arama motorlarına tanıtmak için yapmanız gerekenleri burada anlattım.

Eklentiler: Sitemiz üzerinde çok büyük öneme sahip olan eklentiler, web sitemizin hareket kazanmasını yani A noktasından B noktasına gitmesine aracı olmaktadır. Burada A noktasından kastım, şu an başlamış olduğumuz yer, B noktası ise hedefimizdir. Eklentiler aracılığı ile sitemizi ziyaret eden kullanıcıların hangi sayfalarda gezindiğini, hangi linklere tıkladığını ve daha fazlasını görebiliriz. Aynı zamanda SEO çalışmaları için eklentiler mevcuttur.

Eklentiler hakkında daha fazla bilgi almak ve siteniz için kurulması gereken eklentileri öğrenmek için buraya tıklayarak ilgili yazıma erişebilirsiniz.

Kullanıcılar: Oluşturmuş olduğunuz kullanıcı profilini burada düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı ekleyebilir, silebilirsiniz. Yeni bir kullanıcı profili oluştururken atamak istediğiniz rolü belirleyebilirsiniz. Örneğin bir SEO Editor kullanıcısı veya Yönetici rolünde bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Araçlar: Bu kısımda yapmanız gereken hayati önem taşıyan bir işlem yoktur. Eğer daha öncesinde localhost üzerinde bir çalışma gerçekleştirdiyseniz ve bu çalışmalarınızı buraya yani online kısma aktarmak istiyorsanız veya daha öncesinde blogger gibi bir sistemdeki yazılarınızı, yorumlarınızı, kullanıcılarınızı içe aktar seçeneğine tıklayarak ilgili dosyayı buraya yükleyebilirsiniz.

Localhost üzerinde nasıl web sitesi yapılır? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. 😊

Ayarlar: Bu bölümde sitemizin başlığını değiştirebilir, tarih, saat, kullanıcı yorum denetimi, URL yapımızı, ortam boyutlandırması ve daha birçok işlemi ayarlar başlığı altından gerçekleştiririz.

Rehber niteliğinde olması için hazırladığım bu yazım ile sizde kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Yorumlarda aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

Buraya kadar okudunuz ve artık web sitenizi hazırlayabilecek donanıma sahipsiniz. Merak etmeyin takıldığınız yerde dilediğiniz zaman buradan destek alabilirsiniz. Şimdi, sizlere bir de premium bir sürprizim var. 🙂 Yorumlar kısmında WordPress ile ilgili düşüncelerinizi, sorularınızı veya görüşlerinizi yazan aramızdan birisine premium tema hediyesi olacak…

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

4 yorumlar

 1. Eseray

  Beyfendi çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Bilgilendirmeleriniz açık ve anlaşılır ,emeğinize sağlık…

  • Doğukan KARADAĞ

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim Eseray hocam

 2. Oldukça açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık..

  • Doğukan KARADAĞ

   Teşekkür ederim Doğan hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir