Anasayfa / İçerik Pazarlama / Markalar İçin İçerik Pazarlama Stratejisi

Markalar İçin İçerik Pazarlama Stratejisi

Altın bir kural vardır: “İçerik Kraldır.” İçerik sizin yolunuzdur. Yolunuzdaki taş, asfalt, çiçek, börtü böcek, kısacası içerik projenin tamamıdır diyebiliriz. İnsanlar sizi, içeriklerinizle tanımlar. Bir cafenin garsonunun sizi karşılayış biçiminden siparişlerin sunumuna değin her şey içeriğin bir parçasıdır.

Markanızın tanınmasında, diğerlerinden sıyrılmanızda en önemli etkendir içerik. Bazen sitenizin trafiğini arttırmak için SEO çalışmalarında, bazen kullanıcı etkileşimini arttırmak amacıyla düzenlediğiniz çekilişlerde veyahut türlü testler ile içerik pazarlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu pazarlama stratejisinin bir planı olmalı değil mi? Plan olmazsa, çekilen her kürek boşa çekilmiş olur.

İlk olarak kendi öz analizimizi gerçekleştirmeliyiz.

Şu anki müşteri durumunuz, aylık satışlarınız, sadık müşteri oranınız(geri gelen müşterileriniz), sitenizin trafiği, sosyal medya hesaplarınızın etkileşimi gibi ana konuları analiz edip, bu analizleri saklamalısınız.

İkinci olarak hedeflerinizi bir kağıda veya bilgisayarınıza not alın.

Amacınız, müşteri etkileşimini arttırmak mı, trafiğinizi yükseltmek mi yoksa satışlarınızı çoğaltmak mı? Bu arada ‘satış’ yapmaktan bahsediyorum. Satış yapmanız için ille de bir ürüne sahip olup onu pazarlamanız gerekmez. Verdiğiniz her hizmet hatta aklınızdaki bir hayal bile satılabilir. Bu yüzden ‘satış yapmak’ sıfatlaşmış bir terimdir.

dijital pazarlama, içerik pazarlama,

Sektör analizinizi gerçekleştirin. Analizi gerçekleştirirken sadece kendi yerel bölgenizle sınırlı kalmayın. Ülkedeki diğer firmaların hatta ve hatta ülke dışındaki markaları da yakından takip edin. Belki de henüz yeşermemiş mükemmel bir fikir keşfedebilir, büyük bir sıçrama gerçekleştirebilirsiniz. Rakiplerinizin durumuna bakın ve kendinize mümkün olduğunca miktar olarak az sayıda rakip belirleyin hatta tek bir rakip belirleyin. Bu rakip, sizin gözünüzde size rakip olabilecek en yakın marka olsun.

Stratejinizi ortaya çıkarmak için kendi içinizde, ekibinizde yaptığınız öz analizinizi hedeflerinizle entegre edin ve planınızı oluşturmaya başlayın.

İçerik pazarlama stratejisi plan listenizi tamamladıktan(uzun bir listeniz olacaktır ama endişelenmeyin daha çok uzun bir serüvenin başlangıcındayız) sonra işe koyulabilirsiniz. Kullandığınız tüm dijital platformların birbiriyle ilişiği ve entegrasyonu bulunmalıdır. Ki bir platformunuzun durumu iyiye giderken diğerini boşlamak markanızın gücünü, güçlenmesini zedeler. Blog yazılarınızda çok iyiyken sosyal medya etkileşiminiz aynı ölçüde olmayabilir. Durum böyleyse blog yazılarınız için yaptığınız plana daha da önem vermeniz gerekecektir, içeriğinizi güncelleyebilirsiniz. Sosyal medya mecralarında hizmet verdiğiniz sektöre göre efektif görseller kullanarak insanların zihnine kazınabilirsiniz. Web Sitenizde yazmış olduğunuz blog yazılarınızla insanlarla etkileşiminizi arttırabilirsiniz. LinkedIn aracılığıyla profesyonel ortamda bilinirliğinizi sağlamış olursunuz. Google+ ile yine potansiyel müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Elinizden geldiğince bütün platformları kullanmaya özen gösteriniz. Bu, insanların gözünde sizin güvenilir ve sağlam bir marka olduğunuz bilincini tasdik edecektir. Burada mühim olan nokta, empati yapabilmenizdir. Kendinizi kullanıcının, potansiyel müşterinin yerine koyun. Örneğin internet üzerinden bir hediyelik eşya alacak olsanız, bu işletmenin web sitesinde neler görmek isterseniz, güvenliğine ne kadar dikkat edersiniz? Aynı şekilde sosyal medya hesaplarındaki görseller sizi ne kadar etkiliyor veya nasıl olsa etkilenirdiniz? Bu soruların cevabını verdikten sonra nasıl bir strateji ile güncelleme yapmanız gerektiğini anlayıp, buna göre aksiyon alabileceksiniz.

Unutmayın ki oluşturacağınız içerik pazarlama stratejilerini uzun vadeli olarak düşünmeniz gerekecek ve yeni oluşturacağınız her plan, bir öncekini tamamlar nitelikte olmalı, geliştirilmeli. Günceli takip edin, diğerlerinden farklılaşın ve zafere ulaşın.

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir