Anasayfa / WordPress / WordPress Gururla Sunuyor

WordPress Gururla Sunuyor

WordPress, 2003 yılında Matt Mullenweg tarafından henüz 19 yaşındayken oluşturduğu açık kaynak kodlu “içerik yönetim sistemidir.” WordPress ile kodlama bilgisi gerektirmeden belirli opsiyonları, eklentileri, temel araçları ve entegreleri bilip, uyguladıktan sonra zamandan tasarruf ederek büyük işlere imza atabilmektesiniz. WordPress, PHP fonksiyonları üzerine kurulmuş bir sistemdir.

Bu içerik yönetim sistemi temelde 2 kola ayrılmaktadır. Bunlar, wordpress.com ve wordpress.org ‘ dur. Bu iki sistem arasında büyük farklılıklar oluşmaktadır. Wordpess.com ile yapabilecekleriniz daha sınırlı kalırken, wordpress.org kullanıcılarının yapabilecekleri neredeyse sınırsızdır. Gelin bu 2 ayrı dalını beraber inceleyelim;

wordpress.com
 • Bu sistem istediğiniz ve düşündüğünüz temayı kurma, seçme şansınız sınırlıdır.
 • 3 GB a kadar ücretsiz depolama alanınız vardır. Depolama alanınızı arttırmak isterseniz yıllık belirli bir ücret karşılığında Pro Versiyona geçebilirsiniz.
 • Sunucuları kendi sistemlerinde barındırdığı için site URL’niz şu şekilde olacaktır; “siteadiniz.wordpress.com”
 • Kurulumu çok kısa sürmektedir. (Ortalama 3-5 dakika arası.)
 • Güvenlik, yedekleme vb. gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tüm bu işleri sizin için wordpress.com yapacaktır.
wordpress.org
 • Bu sistem ile istediğiniz, işinize veyahut kendinize olan şablonu, binlerce ücretsiz tema arasından seçebilirsiniz. Keza ücretli Premium temalar satın alarak da sitenize kurabilirsiniz.
 • Depolama alanı, seçeceğiniz hosting paketiyle ilgilidir.
 • Domain ve hosting ücretini verdikten sonra alan adınızı seçerek URL’nizi belirleyebilirsiniz. (örn; “siteadiniz.com”)
 • Kurulumu wordpress.com’ a istinaden biraz daha uzun sürmektedir.
 • Sitenin güvenliği, güncellenmesi ve diğer tüm işlerinden yönetici kişi sorumludur.
 • On binlerce eklentiden ihtiyacınız olanı kurarak, sınırlamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Diyerek bu 2 sistemi özetle incelemiş olduk. Sırada, sıkça sorulan sorulardan biri olan “wordpress ile neler yapılabilir?” sorusunu cevaplandırmakta.

Matt Mullenweg’in bu eseri ilk başlarda blog siteleri olarak kullanılmaktaydı. Bu sistemi kullananlar o sıralar, şimdilerde de olduğu gibi bildiklerini, bilgilerini bu platform aracılığıyla paylaşarak kullanıcılara erişmekteydiler. Zaman, teknoloji ve tabi ki WordPress ilerledikçe yapılabilecek sitelerin, sistemlerin de yapabilecekleri sınırlanamaz hale geldi. Artık kişisel blog sitelerinin yanı sıra E-Ticaret siteleri, Moda siteleri, haber siteleri, firma siteleri, sağlık siteleri… Kolay bir şekilde, birazda tecrübe ve teorik bilgiyle birlikte kusursuz bir tasarımla internet kullanıcılarına sunulabilmektedir. Dünyadaki sitelerin neredeyse yarısı açık kaynak kodlu olan bu sistemi tercih etmektedir. Keza Dünyanın önde gelen firmalarının %20 gibi bir kısmı yine WordPress’i tercih etmektedir. Bu sitelerden bazıları şunlardır desem, ağzımız açık kalır mı? Acaba?

wordpress siteler, wordpress,

Açık kaynak kodlu olduğundan dolayı yüksek güvenlikli konuları içeren/işleyen siteler genelde kendi kapalı sistemleri olan tabiri caizse yol haritası sadece sayılı kişinin elinde olan kendi labirent sistemlerini oluşturmaya yönelmektedirler. Tabi bu opsiyonel bir tercihtir. Herkes, her zaman açık bir içerik yönetim sistemini tercih etmek yerine kendi kapalı kutularına çekilebilirler.

Bu sistemin getirdiği en büyük kolaylıklardan biri de zamandan ve emekten tasarruf etmemizi sağlamasıdır. Örnek verecek olursak, bir haber sitenizin olduğunu düşünün. Bu dinamik sitede sürekli olarak son dakika haberleri, önemli gelişmeler vs. gibi durumlar olacaktır. Bunu wordpress sayesinde, elinizin altında bulunan kontrol paneli aracılığı ile birkaç tıklama ve içerik girme ile haberinizi yayınlayabilirsiniz. Eğer bu haber siteniz kodlama ile oluşturulmuş olsaydı, her içerik ekleyeceğinizde veyahut güncelleme yapmanız gerektiğinde kodlarınızın bulunduğu panelinize eriştikten sonra <head> </head>,  <body> </body>etiketlerinin arasında düzenleme yapmanız gerekecekti. Kulağa hiç hoş gelmiyor değil mi? Bundan dolayı WordPress’e teşekkür borçluyuz.

Bu sistem üzerinde eğitimler alarak, araştırarak, uygulama yaparak kendinizi geliştirdiğiniz takdirde, firmalara, kişilere web siteleri yapıp freelancer olarak para dahi kazanabilirsiniz. İnternet Dünyasında yaşadığınızı unutmayın, imkânların sınırsız olduğu bir dönemdeyiz. Bunu değerlendirmek gerekir değil mi? E başlayalım o halde.

İşinize Yarayabilir

algoritma ne işe yarar, yazılımcılar için algoritma nedir, günlük hayatta algoritma, algoritma nedir,

Yazılımcılar İçin Algoritma Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıya erişmek için neler yaptınız? Google arama motoruna “algoritma nedir” araması mı yaptınız veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir